Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rostowski
26.05.2008 12:36

Rostowski zapowiada obniżki podatków

Szef resortu finansów podkreśla że stawki będą malały w 2010 i 2011 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

_ - Oprócz wprowadzenia reformy podatków w 2009 r., rząd planuje dalsze obniżki podatków w latach 2010 i 2011 - * _zapowiada minister finansów Jacek Rostowski.*

- _ W tej chwili nie jest dokładnie określone jaki będzie ruch podatkowy w 2010 roku. Na pewno mamy wolę, by podatek liniowy, ze znacznymi ulgami rodzinnymi był wprowadzony przed końcem kadencji rządu _ - powiedział Rostowski.

Minister dodał, że planowana na 2009 r. reforma w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) będzie oznaczać obniżenie przychodów budżetowych o 7,5 mld zł.

Rząd planuje, że w 2009 roku w Polsce będą obowiązywać dwie stawki podatku dochodowego PIT: 18 proc. i 32 proc. Obecnie obowiązuje trzystopniowa skala podatku dochodowego od osób fizycznych: 19 proc., 30 proc., 40 proc.

Minister zwrócił uwagę, że wprowadzona w tym roku ulga prorodzinna, w wysokości 1145,08 zł oraz obniżenie składki rentowej oznacza zmniejszenie przychodów budżetowych o 19 mld zł.

Rostowski zapewnia, że w 2009 roku Polska spełni kryteria inflacyjne i długoterminowych stóp procentowych. - _ Zrezygnowaliśmy z wyznaczenia dokładnej daty przystąpienia Polski do strefy euro _ - powiedział Rostowski.

| KRYTERIA WEJŚCIA DO STREFY EURO |
| --- |
| Kryterium inflacyjne to inflacja mierzona wskaźnikiem HICP wyliczanym przez Eurostat za ostatnie 12 miesięcy. Nie może być ona wyższa niż średnia z trzech krajów UE o najniższej inflacji plus 1,5 proc. Kryterium długoterminowej stopy procentowej jest spełnione, gdy średnioroczne, nominalne oprocentowanie długoterminowych (zwykle dziesięcioletnich) obligacji skarbowych ukształtuje się na poziomie nieprzekraczającym więcej niż 2 punkty procentowe średniej obliczonej dla trzech krajów UE o najniższej stopie inflacji. |

Tagi: rostowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz