Notowania

waldemar pawlak
04.10.2012 12:13

Rozliczanie podatku VAT. Negocjują zmiany

Zakończyło się spotkanie premiera Tuska z ministrem gospodarki i ministrem finansów. Zobacz, co planuje resort gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Zakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z wicepremierem Pawlakiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa trwała około półtorej godziny.

[Aktualizacja 19:15]

Spotkanie dotyczyło proponowanych przez Pawlaka rozliczeń VAT tzw. metodą kasową, która przewiduje, że podatek odprowadza się dopiero wtedy, gdy kontrahent zapłaci fakturę, nie później jednak niż 90 dni od dostawy towaru lub wykonania usługi. Waldemar Pawlak opuścił kancelarię premiera, nie rozmawiał z dziennikarzami.

Na temat propozycji dotyczących VAT Pawlak i Rostowski rozmawiali już dziś przed południem. _ - Sprawy idą w dobrym kierunku _ - ocenił po tym spotkaniu Rostowski. Natomiast Pawlak powiedział dziennikarzom, że rozmowy z Rostowskim miały charakter techniczny.

_ - Jeżeli chodzi o sprawy VAT-u kasowego, to myślę, że mamy uzgodnienia co do zasady. Natomiast, jeżeli chodzi o szczegóły, to jeszcze są dopracowywane przez naszych współpracowników. Idzie to w dobrą stronę i mam nadzieję, że będzie sukces na tym polu _ - mówił Pawlak po rozmowie z ministrem finansów.

Co im sprawiło najwięcej problemu? -_ Trudniejsza jest sprawa jeżeli dyskutujemy o rozliczeniach i terminach rozliczeń import i eksport, ale to jest inne zagadnienie i odłożyliśmy je na bok, do dalszych rozmów. Nie udręczaliśmy się nawzajem sprawami, które są trudne do uzgodnienia, tylko szliśmy w kierunku żeby te, które są możliwe do zrobienia, szybko uzgodnić _ - powiedział Pawlak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WALDEMARA PAWLAKA:

Według ministra gospodarki w sprawie kasowego rozliczenia VAT nie ma _ żadnego problemu z budżetem _. Pawlak wyjaśnił, że w takiej sytuacji podatnik, który nie zapłacił faktury, nie może odliczyć VAT, więc nie ma groźby ubytków dla budżetu.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował wcześniej, że w spotkaniu premiera z Pawlakiem i Rostowskim wezmą udział także eksperci.

Propozycja zmian w rozliczeniu podatku VAT znajduje się w przygotowanych przez resort gospodarki założeniach do ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych. Ludowcy przekonują, że dziś mamy tylko _ pozornie kasowy _ VAT, bo jeśli płatnik nie otrzyma zapłaty za fakturę po 90 dniach, to i tak musi zapłacić podatek. Rozszerzenia metody kasowej VAT chce też Ruch Palikota.

Czytaj więcej w Money.pl
Odliczenie VAT może być bezpieczniejsze. Za 21 złotych W przypadku gdy przedsiębiorca ma wątpliwości, np. co do rzetelności swojego kontrahenta może sprawdzić jego status jako podatnika VAT.
Pawlak będzie negocjował z Rostowskim Wicepremier wystosował zaproszenia do wszystkich partii, by omówić możliwość współpracy w sprawach gospodarczych. Na pierwszy ogień idzie koalicjant.
Rejestracja podatnika VAT - kiedy jest konieczna? Nakaz rejestracji jako podatnicy VAT mają tylko ci przedsiębiorcy, którzy zamierzają prowadzić sprzedaż towarów lub usług ze ściśle określonej grupy lub przekroczą ustawowy limit.
Tagi: waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz