Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozliczasz się na ryczałcie? Złóż PIT-28

Jeśli chcemy opłacać podatek w tej formie musi w odpowiednim czasie zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cmeder/iStockphoto)

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą, przy której podatek opłaca się od przychodów, bez możliwości pomniejszenia go o koszty jego uzyskania. Osoby, które z niej korzystają, rozliczają się z fiskusem za pomocą deklaracji PIT-28.

Ryczałt jest fakultatywną formą opodatkowania. Jeśli chcemy opłacać podatek w tej formie musi w odpowiednim czasie zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego. Formularz PIT-28 składamy więc, gdy:

  • do 20 stycznia roku, w którym chcemy się rozliczać ryczałtem zawiadomiliśmy o tym urząd skarbowy;
  • do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu zawiadomiliśmy o tym fiskusa.

W przypadku, gdy pierwszy przychód uzyskaliśmy dopiero w grudniu, musimy o tym powiadomić przed końcem danego roku. Z kolei jeśli dopiero rozpoczynamy działalność gospodarczą, deklarację o chęci rozliczania ryczałtem powinniśmy złożyć w dniu rozpoczęcia działalności, nie później jednak, niż dniu kiedy uzyskaliśmy pierwszy przychód.

Oświadczenie o wyborze ryczałtu, pozostaje ważne również w kolejnych latach. Dlatego chcąc z niego zrezygnować, powinniśmy do 20 stycznia danego roku podatkowego powiadomić o tym fiskusa i wybrać inną formę opodatkowania.

W odróżnieniu od innych formularzy podatkowych, PIT-28 musimy złożyć w terminie do końca stycznia. Jeśli rozliczamy się więc za 2011 rok, PIT-28 doręczamy fiskusowi do 31 stycznia 2012 roku.

Czytaj więcej o rozliczeniach za 2011 rok
PIT 2011: Uważaj na nowe wzory deklaracji i informacji podatkowych Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły w życie rozporządzenia określające nowe wzory deklaracji i informacji podatkowych.
Możesz uniknąć rozliczania się z fiskusem Pracownicy, którzy w 2011 r. uzyskali dochody od jednego pracodawcy, mogą skorzystać z możliwości rozliczenia podatku dochodowego przez firmę.
Tagi: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pit 2011, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz