Rozliczenie PIT. Szykują się duże zmiany
Ministerstwo Finansów chce także by to urzędy skarbowe wypełniły za podatników zeznanie PIT.
Ministerstwo Finansów chce także by to urzędy skarbowe wypełniły za podatników zeznanie PIT.
Ministerstwo Finansów zaproponuje wkrótce zmianę przepisów, która docelowo ma prowadzić do tego, by w 2015 r. urzędy skarbowe wstępnie wypełniły podatnikom roczne zeznanie PIT - powiedział Jarosław Wyszyński z Departamentu Administracji Podatkowej w resorcie Jacka Rostowskiego.
W pierwszej kolejności resort finansów zaproponuje nałożenie nowego elektronicznego obowiązku na wszystkich płatników, w tym głównie pracodawców. Dziś pracodawcy nie mają obowiązku przesyłania przez internet informacji o pobranych zaliczkach lub zryczałtowanym podatku. Ci, którzy zatrudniają więcej niż pięć osób, muszą składać elektronicznie deklaracje i raporty do ZUS, ale nie do urzędu skarbowego.
Ministerstwo Finansów chce od przyszłego roku to zmienić - powiedział Wyszyński. Plan jest taki, by już w przyszłym roku płatnicy pobierający i odprowadzający zaliczkę na podatek, czyli wszyscy pracodawcy i zleceniodawcy, wysyłali informacje do urzędów skarbowych przez internet. Przy okazji wszystkie składane przez nich dzisiejsze informacje: PIT-11, PIT-8C i PIT-R, zostałyby zamienione na jedną - PIT-INF, a deklaracje PIT-4R i PIT-8AR - na PIT-ZR.
Jeśli ktoś nie miałby w firmie komputera, miałby prawo przyjść do urzędu skarbowego i wypełnić oraz wysłać przez internet PIT-INF albo PIT-ZR z pomocą pracownika urzędu. Nałożenie na płatników tego nowego obowiązku wymaga nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dlatego w najbliższym czasie - jak powiedział Wyszyński - Ministerstwo Finansów zgłosi odpowiedni projekt, który następnie będzie musiał być przyjęty przez rząd i uchwalony przez Sejm.
Nowelizacja jest konieczna, żeby powiódł się inny projekt MF, zakrojony na dużo większą skalę - zmierzający do tego, by w 2015 r. urzędy skarbowe same wstępnie wypełniły podatnikom zeznanie PIT za 2014 r.
Chodzi o zeznanie PIT-37, składane głównie przez pracowników, emerytów i rencistów. Natomiast PIT-36 i PIT-36L, składane zwłaszcza przez przedsiębiorców, byłyby na razie wypełniane na dotychczasowych zasadach, a więc tylko przez samych podatników.
Urząd skarbowy wypełniałby zeznanie na podstawie informacji o dochodach podatnika, które otrzymałby elektronicznie od pracodawców, z banków, biur maklerskich i innych instytucji pobierających i odprowadzających zaliczkę na podatek lub podatek zryczałtowany. Informacje te (głównie są to PIT-11 i PIT-8C) płatnicy muszą przesyłać do urzędu skarbowego do końca lutego. To oznacza, że najwcześniej urząd skarbowy wypełniłby wstępnie zeznanie podatnikowi w połowie marca 2015 r. - powiedział PAP Janusz Janowski, koordynator programu e-Podatki.
Po wstępnym wypełnieniu przez urząd skarbowy zeznania za 2014 r., podatnicy mogliby się zapoznać z nim na specjalnie w tym celu utworzonym portalu podatkowym. Obecnie portal nie jest jeszcze gotowy, trwają prace nad jego budową.
Po zalogowaniu do swojego konta na portalu podatnicy sprawdzaliby, czy zgadzają się z wypełnionymi przez urząd rubrykami, zwłaszcza tymi dotyczącymi wysokości dochodów uzyskanych w 2014 r. Jeśli nie chcieliby niczego zmienić w zeznaniu wstępnie wypełnionym przez urząd, to potwierdzaliby jedynie, że jest to ich zeznanie i takie składają.
Jeżeli chcieliby coś zmienić, wspólnie rozliczyć się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem, skorzystać z ulgi (np. rehabilitacyjnej) albo odliczyć 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego, wówczas nanosiliby zmiany. Tak skorygowane zeznanie zatwierdzaliby na portalu. Podobne portale ma już ponad połowa krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym np. Szwecja, Dania, Francja.
Portal podatkowy ma być jednym z elementów całego systemu e-Podatki, który docelowo zastąpi przestarzały już system POLTAX. W przeciwieństwie do POLTAXU nie będzie działać lokalnie, w obrębie każdego urzędu skarbowego z osobna, tylko będzie scentralizowanym systemem poboru podatków i wymiany informacji o podatnikach.
Innym elementem systemu e-Podatki ma być scentralizowany system informacji o podatnikach CIT i VAT. Obecnie deklaracje VAT, składane przez podatników również przez internet, trafiają do poszczególnych urzędów skarbowych, które następnie, w razie potrzeby, muszą wymieniać się informacjami o podatniku i jego rozliczeniach VAT. Natomiast chodzi o to, żeby - jak wyjaśnił Wyszyński - wszystkie urzędy i izby pracowały w jednym scentralizowanym systemie e-Podatki, który zastąpi dzisiejszy POLTAX.
Ministerstwo Finansów nie planuje natomiast, by urzędy same wypełniały za podatników deklaracje CIT i VAT. To niemożliwe, bo o przeprowadzanych na bieżąco transakcjach wiedzą podatnicy, a nie urzędy - wyjaśnił Wyszyński.
Budowa Systemu jest współfinansowana przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach projektów: e-Deklaracje 2, e-Podatki oraz e-Rejestracja, które będą realizowane jeszcze w latach 2013-2015. System e-Podatki jest budowany w ramach umowy zawartej z firmą Sygnity S.A. Umowa będzie realizowana do 2021 r., a jej całkowita wartość to 232 mln zł.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Podatek od towarów i usług. Ważna uchwała NSA Urząd skarbowy określił podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego w wyższej wysokości, kiedy nie upłynął jeszcze termin przedawnienia. | |
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Jak wypełnić? Każda niepełna informacja może oddalić moment uzyskania wykładni, za podanie nieprawdziwych podatnikowi grozi odpowiedzialność karna. | |
280 tysięcy w jeden dzień. To nowy rekord We wtorek o północy minął termin składania deklaracji podatkowej za 2012 r. i rozliczenia się z fiskusem. |