Notowania

Ryczałt od umów zlecenia tylko do 200 złotych

Zryczałtowany podatek dochodowy zależy od kwoty umowy, a nie faktycznej wysokości wypłaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NIOSH/CC/Flickr)

W przypadku gdy umowa o działalność wykonywaną osobiście zawarta jest z osobą nie będącą pracownikiem firmy i nie przekracza wartości 200 złotych miesięcznie należnych z tego samego tytułu, przedsiębiorca pobiera od niej 18-procentowy zryczałtowany podatek, nie uwzględniając przy rozliczeniu kosztów uzyskania przychodu.

Jednak przy nieodpowiedniej konstrukcji umowy przedsiębiorca może stracić takie uprawnienie. Dzieje się tak wtedy, gdy umowa zawarta będzie na kwotę zbiorczą na kilka miesięcy, bez określenia wysokości miesięcznej wypłaty.

Jak wynika z interpretacji wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nie wystarczy, żeby wystawiane przez pracownika rachunki w danym miesiącu nie przekraczały 200 złotych. Prawo do rozliczenia ryczałtowego zależy bowiem od treści umowy, a nie od wartości rachunków.

W przypadku, gdy umowa - przykładowo - opiewa na 1000 złotych, które mają być wypłacone w ciągu pół roku, należy pobrać podatek na zasadach ogólnych.

* [ Umowa o dzieło a umowa zlecenie ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/umowa;o;dzielo;a;umowa;zlecenie,183,0,347831.html )
* [ Kiedy stosuje się 50 proc. kosztów uzyskania przychodu? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/kiedy;stosuje;sie;50;proc;kosztow;uzyskania;przychodu,45,0,385069.html )
* [ Kalkulator płac ]( http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/plac/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: umowa zlecenia, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz