Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ryczałt za samochód a zdrowotne

0
Podziel się:

Czy ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych podlega składce na zdrowotne?

Ryczałt za samochód a zdrowotne
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Czy ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych podlega składce na zdrowotne?

Od ryczałtu samochodowego, czyli zwrotu kosztów używania przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych w jazdach lokalnych nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne ani składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.

A podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowi zwrot kosztów używania w jazdach lokalnych przez pracowników, dla potrzeb pracodawcy, pojazdów niebędących własnością pracodawcy - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu - określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. A zatem jeśli ryczałt samochodowy nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, to nie należy również naliczać od niego składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Konieczna umowa i oświadczenie

Zwrot kosztów używania przez pracownika samochodu do celów służbowych w formie ryczałtu następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej między pracodawcą a pracownikiem o używanie pojazdu do celów służbowych. Przy wypłatach ryczałtu pieniężnego przebieg pojazdu nie musi być udokumentowany przez pracownika w ewidencji przebiegu pojazdu.

ZOBACZ TAKŻE:

Niezbędne jest natomiast złożenie przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. W oświadczeniu tym powinny się znaleźć również dane dotyczące pojemności silnika samochodu, marki i numeru rejestracyjnego. Powinna być określona także liczba dni nieobecności pracownika w pracy w danym miesiącu (np. z powodu choroby, urlopu) i liczba dni, w których pracownik nie dysponował w pracy swoim samochodem.

Za każdy taki dzień, jeśli jest to dzień roboczy, kwota ryczałtu pomniejszana jest o jedną dwudziestą drugą.

Wyłączenie z podstawy wymiaru składek dotyczy kwoty ryczałtu do wysokości określonej w odpowiednich przepisach. Jeżeli pracodawca wypłaca pracownikowi kwoty wyższe, powinien opłacić składki na ubezpieczenia społeczne od różnicy między kwotami wypłaconymi a określonymi w tych przepisach.

Podstawa prawna:
§ 2 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr161, poz. 1106 ze zm.),
rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. nr 27, poz. 271 ze zm.).

Autorka jest specjalistką w zakresie ubezpieczeń społecznych

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)