Notowania

cit
21.06.2016 15:12

Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych firm

Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych przedsiębiorców. Od 2017 roku podatek CIT będzie wynosił 15 procent.

aktualizacja 16:42

- To jest rozwiązanie, które ma dać możliwość małym przedsiębiorcom rozwijania się, budowania kapitału swoich firm, budowania pozycji swoich firm i wreszcie - wypełnienie tej zasady, którą przyjęliśmy w naszym programie gospodarczym, mówiącej o tym, że małe firmy mają stawać się średnimi, średnie - dużymi, a te duże mają - w zamyśle naszego projektu gospodarczego - móc i mieć szansę konkurowania z największymi na rynkach światowych - zaznaczyła premier Szydło.

Poinformowała, że projekt ustawy zostanie w najbliższym czasie skierowany pod obrady Sejmu. - I mam nadzieję, że Sejm szybko ten projekt przyjmie tak, ażeby mógł zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017. - powiedziała premier.

Obecny na konferencji wiceminister finansów Wiesław Janczyk podkreślił, że małe firmy są obciążone w dużo większym stopniu kosztami zwykłego funkcjonowania niż większe podmioty. - Nie mogą korzystać z efektu skali, jak robią to duże firmy, korporacje - powiedział.

Zauważył jednocześnie, że obecnie małe firmy skutecznie ubiegają się o wzrost swoich przychodów i skutecznie rywalizują również w eksporcie. - Chcemy dać im lepsze warunki do funkcjonowania - podkreślił. Poinformował o oszacowanych kosztach budżetowych obniżenia podatku CIT dla małych firm. - Wyliczone skutki finansowe po stronie budżetu państwa oszacowaliśmy na kwotę 270 mln - podał.

- Uznaliśmy, że możemy od 1 stycznia przyszłego roku taką regulację obniżającą stawkę podatku CIT z 19 do 15 proc. wprowadzić, z uwagi na to, że będziemy mieli już zaawansowane działanie zmian systemu podatkowego - dodał wiceminister. W tym kontekście wymienił m.in. uszczelnianie systemu podatkowego. - Te ubytki w postaci płaconego podatku będą zrekompensowane właśnie poprzez działanie tamtych regulacji: zarówno po stronie ubytku nieznacznego dochodu szacowanego na ok. 62 mln zł rocznie w kasie jednostek samorządu terytorialnego, jak i kwoty ok. 200 mln zł rocznie ubytku dochodów z tytułu tej operacji po stronie dochodów budżetu państwa - wymienił.

Niższą daninę zapłacą przedsiębiorcy, których przychód ze sprzedaży brutto nie przekracza 1 miliona 200 tysięcy euro. Według danych z 2014 roku regulacja może objąć 393 tysiące małych firm.

Zmiana wiąże się z kosztem dla finansów państwa. Rocznie jest to około 270 milionów złotych. Urzędnicy ministerstwa finansów są przekonani, że ubytek ten będzie uzupełniony dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

Regulacja może wejść w życie od przyszłego roku.

Tagi: cit, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-06-2016

HahahaHahaha i co nadal zle ? co by nie robili to zle , jak tamte kradły było dobrze tak ? :D ok ok :D

21-06-2016

ABSURDU PRLu CIĄG DALSZY !WIELKA MI OBNIŻKA. DO CITu należy dodać jeszcze podatek od DYWIDENTY 18%. Co daje razem 33% ... DZIĘKI WIELKIE ! SUPER USTAWA POLITYCZNYCH … Czytaj całość

21-06-2016

hryhythyhhNo jak tam sługusy platformy? A wy znowu z tym jadem? Brawo PIS. I ani kroku w tył przed mafią platformy nowoczesnej

Rozwiń komentarze (40)