Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samochód służbowy po godzinach pracy

0
Podziel się:

Korzystanie z samochodu służbowego po godzinach pracy może być obciążone składkami ZUS.

Samochód służbowy po godzinach pracy

W firmie obowiązuje regulamin, który przyznaje niektórym pracownikom prawo do korzystania z samochodów służbowych po godzinach pracy w ramach przyznanego limitu kilometrów. Czy takie nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika, zaliczane do jego przychodów ze stosunku pracy, podlega oskładkowaniu, czy też ma zastosowanie § 2 ust. 1 pkt. 26 rozporządzenia składkowego?

Zgodnie z tym przepisem, podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

W praktyce spotykamy dwa stanowiska:

  1. Nieodpłatne świadczenie dla pracownika z tytułu użytkowania samochodów służbowych do celów prywatnych podlega oskładkowaniu, ponieważ świadczenie takie wykracza poza zakres § 2 ust. 1 pkt. 26 rozporządzenia składkowego. Przepis ten obejmuje korzystanie przez pracownika z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji, tj. dotyczy korzystania z transportu publicznego na podstawie przekazywanych przez pracodawcę biletów lub z transportu organizowanego przez pracodawcę.
  1. Wartość świadczenia, jakim jest udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych, nie podlega oskładkowaniu, jeżeli możliwość korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych wynika z zapisów w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych (układach zbiorowych, regulaminach wynagradzania lub przepisach o wynagradzaniu).
wiadomości
porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)