Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Samozatrudnieni zapłacą mniejsze podatki?

0
Podziel się

Projekty zmian w ustawach podatkowych przyjęła sejmowa podkomisja.

Samozatrudnieni zapłacą mniejsze podatki?
(Bowie15/Dreamstime)
bEgxbBdx

Samozatrudnieni będą mogli świadczyć usługi na rzecz dawnych pracodawców bez utraty prawa do opodatkowania liniowym PIT-em, podwyższony ma być też limit wartości prezentów czy gadżetów reklamowych, które można otrzymać bez podatku.

Rozwiązania takie przewidują projekty zmian w ustawach podatkowych, które w czwartek przyjęła sejmowa podkomisja do spraw monitorowania systemu podatkowego.

Ułatwienia dla samozatrudnionych przewiduje senacki projekt nowelizacji ustawy o PIT. Zgodnie z nim będą oni mogli świadczyć usługi dla dawnych pracodawców (odpowiadające ich dawnemu zakresowi obowiązków) bez utraty prawa do opodatkowania liniowym 19-proc. PIT-em, pod warunkiem, że usługi te zaczną świadczyć od kolejnego roku podatkowego.

bEgxbBdz

Zaproponowane w projekcie zmiany pozytywnie ocenił rząd. _ - Sytuacja umożliwia wprowadzenie mniej rygorystycznych przepisów dotyczących możliwości podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej przez byłych pracowników, którzy byli w stosunku pracy z pracodawcami _ - powiedział podczas posiedzenia komisji wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Podkomisja opowiedziała się także za przyjęciem zmiany w ustawie o PIT, polegającej na podniesieniu ze 100 zł do 200 zł limitu zwolnienia dla tzw. prezentów o małej wartości. Według pierwotnego projektu, przygotowanego przez Komisję _ Przyjazne Państwo _, kwota ta miała wynieść 500 zł. Na tak daleko idącą zmianę nie zgodziło się jednak Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z obecnymi przepisami, jeżeli wartość gadżetu reklamowego wręczonego np. klientowi przekracza 100 zł, firma musi złożyć deklarację PIT-8C. _ Celem ustawy jest zatem ograniczenie obowiązków sprawozdawczo-informacyjnych podmiotów gospodarczych, które są dla nich uciążliwe _ - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Ponadto podkomisja zgodziła się na inną zmianę w ustawach o PIT i CIT, także dotyczącą działań marketingowo-reklamowych firm. Zgodnie z nią możliwe będzie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów podatku VAT należnego od nieodpłatnie przekazanych towarów. Rozwiązaniom tym nie sprzeciwiło się Ministerstwo Finansów. Według wprowadzonych przez podkomisję poprawek, nowela ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

bEgxbBdF

Resort finansów poparł ponadto wprowadzenie zmian korzystnych dla przedsiębiorstw prowadzących działalność innowacyjną. Chodzi o przygotowaną przez posłów PO propozycję nowelizacji ustaw o PIT i CIT oraz ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Projekt przewiduje wprowadzenie ulgi umożliwiającej centrom badawczo-rozwojowym zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów środków funduszu innowacyjności wykorzystanych w roku podatkowym, w którym nastąpiło ich przekazanie do funduszu lub w ciągu roku podatkowego następującego po tym roku.

Zgodnie z obecnymi przepisami w funduszach innowacyjności (stanowiących 20 proc. przychodów) centra badawczo-rozwojowe gromadzą pieniądze na pokrycie kosztów prowadzenia badań i prac rozwojowych oraz kosztów związanych z uzyskaniem patentu na wynalazek.

Jednak środki z funduszu niewykorzystane w danym roku podatkowym zalicza się do przychodów. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2011 roku, ale zgodnie z wprowadzoną przez podkomisję poprawką, nowelizacja ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych przez firmy od 1 stycznia 2010 roku.

bEgxbBdG
bEgxbBea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)