Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sezonowa działalność gospodarcza, a podatek od nieruchomości

0
Podziel się:

Zasadniczo przedsiębiorca jest zobowiązany do jego zapłaty. Istnieje jednak wyjątek, od tej reguły.

Sezonowa działalność gospodarcza, a podatek od nieruchomości
(twistyfoldy.net/CC/Flickr)

Kwestia obciążenia podatkiem od nieruchomości budynków wykorzystywanych do prowadzenia tej działalności wyłącznie przez pewien okres roku może budzić wątpliwości. Przykładowo dotyczyć to może pomieszczeń, w których prowadzona jest sezonowa restauracja.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (co wynika z art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Ustawa różnicuje maksymalne stawki podatku jakie mogą zostać uchwalone przez radę gminy, w zależności od przeznaczenia nieruchomości.

Zasadniczo w przypadku, gdy dana nieruchomość związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej stawka ta jest wyższa. Przykładowo, dla budynków mieszkalnych stawka ta nie może być wyższa niż 0,67 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, natomiast dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej może ona wynosić nawet 21,05 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.

oblicz koszty zakupu nieruchomości

Co będzie przedmiotem sprzedaży?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (bez założonej Księgi Wieczystej)
Nieruchomość gruntowa / nieruchomość lokalowa
Cena transakcyjna:
Prowizja agencji nieruchomości: %
Wniosek do wydziału Ksiąg Wieczystych oraz wypisy aktu notarialnego - około: PLN

Z uwagi na wskazane różnice podatnicy często zastanawiają się, czy w przypadku, gdy dana nieruchomość wykorzystywana jest na potrzeby działalności gospodarczej jedynie okazjonalnie (przykładowo przez trzy miesiące w roku) powinna ona być traktowana jako nieruchomość związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych definiuje nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej jako grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Wyjątek stanowią budynki mieszkalne oraz grunty związane z tymi budynkami, a także grunty pod jeziorami, zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrownie wodne, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Uznać zatem należy, iż jedynym wyznacznikiem tego, czy dana nieruchomość jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej jest sam fakt posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę, nie ma natomiast znaczenia, czy przedmiotowa nieruchomość w istocie jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres całego roku lub, czy w ogóle jest wykorzystywana do takiej działalności. Podobnie związek danej nieruchomości z działalnością gospodarczą nie jest uzależniony od tego, czy generuje ona dochody.

Uwaga na wyjątekIstnieje jednak jeden zasadniczy wyjątek od wskazanej zasady. Mianowicie w przypadku, gdy nieruchomość nie jest i nie może być wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych, wówczas na potrzeby podatku od nieruchomości nie jest ona traktowana jako nieruchomości związana z działalnością gospodarczą. Przepisy nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem względów technicznych, jednakże powszechnie przyjmuje się, że istotą wskazanego wyłączenia jest stan nieruchomości, który obiektywnie uniemożliwia prowadzenie w niej działalności gospodarczej, a więc przykładowo sytuacja, w której budynek został zniszczony w wyniku pożaru.

Z wyłączenia tego nie można jednak skorzystać w przypadku, gdy przedsiębiorca tylko przejściowo nie może prowadzić działalności gospodarczej, gdyż, przykładowo, efektywne prowadzenie działalności wymagałoby przebudowy budynku.

Warto więc ponownie zwrócić uwagę, że przesłanką uznania danej nieruchomości za związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą jest sam fakt jej posiadania przez przedsiębiorcę. Nie ma natomiast znaczenia okoliczność, czy działalność gospodarcza jest w danym budynku faktycznie wykonywana. Przedstawiony pogląd znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Podobnie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, w wyroku z dnia 28 kwietnia 2011 r. (sygn.: I SA/Sz 53/11).

Czytaj więcej na temat nieruchomości w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/od;stycznia;wplaty;zaliczek;podatkowych;na;nowych;zasadach,14,0,905230.html) Od stycznia wpłaty zaliczek podatkowych na nowych zasadach Zniknie podwójna zaliczka listopadowa. Zaliczka grudniowa będzie płatna do 20 stycznia kolejnego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t26305.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zawieszenie;dzialalnosci;a;podatek;od;nieruchomosci,33,0,881697.html) Zawieszenie działalności a podatek od nieruchomości Przedsiębiorca, który decyduje się zawiesić działalność gospodarczą musi płacić podatek od posiadanych nieruchomości według wyższych stawek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)