Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
01.10.2018 21:52

Skarbówka nie miewa wątpliwości. Zasada chroniąca podatników jest praktycznie martwa

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika przez dwa i pół roku jej obowiązywania została zastosowana tylko w 38 decyzjach i trzech interpretacjach indywidualnych. Przepis nie wprowadził nowej jakości w stosunkach fiskus-podatnik.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Organy podatkowe zazwyczaj nie widzą powodów, by sięgnąć po zasadę "in dubio".

Od 1 stycznia 2016 r. w Ordynacji podatkowej obowiązuje zasada rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości na korzyść podatnika. Jak jednak pisze na blogu Podatki w Biznesie Kamil Kowalski, ekspert podatkowy Crido Taxand, "wydaje się, że wszystkie obawy związane z wprowadzeniem omawianej zasady znalazły swoje potwierdzenie".

Liczbę decyzji organów podatkowych i interpretacji indywidualnych, w których wykorzystano zasadę "in dubio pro tributario" ujawniła minister finansów Teresa Czerwińska w odpowiedzi na interpretację podatkową. Od 1 stycznia 2016 r. do 31 lipca 2018 r. takich przypadków było łącznie zaledwie 41.

*Wideo: był pomysł na nowy podatek dla wszystkich. Nikt go jednak nie chce *

Kowalski pisze, że wprowadzenie do polskiego porządku prawnego zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika "stanowiło korzystną zmianę dla wszystkich przedsiębiorców", ale stwierdza, że liczba spraw, w których ją wykorzystano, wskazuje, że "nie spełnia ona swojej roli w praktyce".

"Warto się w tym miejscu zastanowić, gdzie leżą przyczyny takiego stanu rzeczy? Tym bardziej jest to uzasadnione, że wprowadzeniu omawianej zasady towarzyszyły wielkie nadzieje i oczekiwania ze strony wszystkich podatników" - pisze ekspert Crido Taxand.

Jak wskazuje Kowalski, organy administracji skarbowej mają bowiem obowiązek zastosować zasadę "in dubio" tylko w sytuacji, gdy stwierdzą, że w danej sprawie istnieją wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, których nie da się ostatecznie rozstrzygnąć w procesie wykładni.

Co więcej, muszą być co najmniej dwa sposoby rozumienia danego przepisu. "Dopiero w takiej sytuacji, organ podatkowy ma obowiązek zastosować taką wykładnie przepisu, która jest bardziej korzystna dla podatnika" - zwraca uwagę doradca podatkowy.

W praktyce organy podatkowe niezwykle rzadko dochodzą do wniosku, że istnieją różne sposoby rozumienia danego przepisu i podatnik nie ma szans skorzystać z dobrodziejstwa zasady rozstrzygania wątpliwości na jego korzyść.

Ekspert przypomina, że Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z grudnia 2017 r. stanowczo podkreślił, że niedopuszczalna jest subiektywna interpretacja zasady "in dubio pro tributario", zgodnie z którą o jej zastosowaniu decyduje fakt wystąpienia wątpliwości jedynie po stronie organu podatkowego.

TK uznał wtedy, że przestrzeganie tej zasady przez organy podatkowe jest warunkiem koniecznym zapewnienia podatnikom niezbędnego poziomu bezpieczeństwa w ich relacjach z organami podatkowymi.

"Wobec powyższego pozostaje mieć tylko nadzieję, że sądy administracyjne rozpoznające skargi na decyzje organów podatkowych nie będą zapominały o obowiązywaniu zasady in dubio pro tributario i będą ją brały pod uwagę przy wydawaniu rozstrzygnięć w sprawach przedsiębiorców" - kończy swój wpis Kamil Kowalski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, in dubio pro tributario, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-10-2018

emerytPrzepisy pod publiczkę, bo przecież skarbówka nie działa z własnej woli, ale ma polecenia odgórne. Na 500+ musi być, za wszelką cenę, nawet kosztem … Czytaj całość

02-10-2018

FelucjanMorawiecki i ochrona podatnika? To tak, jakby oczekiwać, że Hitler będzie chronił Żydów.

01-10-2018

AsdikPo nitce do klebka.. Ktorzy w ministerstwie finansow naciskaja na skarbowych naczelnikow o zaniechanie litery prawa dotyczacej prawa korzysci dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)