Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Skarbówka nie miewa wątpliwości. Zasada chroniąca podatników jest praktycznie martwa

8
Podziel się:

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika przez dwa i pół roku jej obowiązywania została zastosowana tylko w 38 decyzjach i trzech interpretacjach indywidualnych. Przepis nie wprowadził nowej jakości w stosunkach fiskus-podatnik.

Organy podatkowe zazwyczaj nie widzą powodów, by sięgnąć po zasadę "in dubio".
Organy podatkowe zazwyczaj nie widzą powodów, by sięgnąć po zasadę "in dubio". (Jacek Bereźnicki)

Od 1 stycznia 2016 r. w Ordynacji podatkowej obowiązuje zasada rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości na korzyść podatnika. Jak jednak pisze na blogu Podatki w Biznesie Kamil Kowalski, ekspert podatkowy Crido Taxand, "wydaje się, że wszystkie obawy związane z wprowadzeniem omawianej zasady znalazły swoje potwierdzenie".

Liczbę decyzji organów podatkowych i interpretacji indywidualnych, w których wykorzystano zasadę "in dubio pro tributario" ujawniła minister finansów Teresa Czerwińska w odpowiedzi na interpretację podatkową. Od 1 stycznia 2016 r. do 31 lipca 2018 r. takich przypadków było łącznie zaledwie 41.

Zobacz także: Wideo: był pomysł na nowy podatek dla wszystkich. Nikt go jednak nie chce

Kowalski pisze, że wprowadzenie do polskiego porządku prawnego zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika "stanowiło korzystną zmianę dla wszystkich przedsiębiorców", ale stwierdza, że liczba spraw, w których ją wykorzystano, wskazuje, że "nie spełnia ona swojej roli w praktyce".

"Warto się w tym miejscu zastanowić, gdzie leżą przyczyny takiego stanu rzeczy? Tym bardziej jest to uzasadnione, że wprowadzeniu omawianej zasady towarzyszyły wielkie nadzieje i oczekiwania ze strony wszystkich podatników" - pisze ekspert Crido Taxand.

Jak wskazuje Kowalski, organy administracji skarbowej mają bowiem obowiązek zastosować zasadę "in dubio" tylko w sytuacji, gdy stwierdzą, że w danej sprawie istnieją wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, których nie da się ostatecznie rozstrzygnąć w procesie wykładni.

Co więcej, muszą być co najmniej dwa sposoby rozumienia danego przepisu. "Dopiero w takiej sytuacji, organ podatkowy ma obowiązek zastosować taką wykładnie przepisu, która jest bardziej korzystna dla podatnika" - zwraca uwagę doradca podatkowy.

W praktyce organy podatkowe niezwykle rzadko dochodzą do wniosku, że istnieją różne sposoby rozumienia danego przepisu i podatnik nie ma szans skorzystać z dobrodziejstwa zasady rozstrzygania wątpliwości na jego korzyść.

Ekspert przypomina, że Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z grudnia 2017 r. stanowczo podkreślił, że niedopuszczalna jest subiektywna interpretacja zasady "in dubio pro tributario", zgodnie z którą o jej zastosowaniu decyduje fakt wystąpienia wątpliwości jedynie po stronie organu podatkowego.

TK uznał wtedy, że przestrzeganie tej zasady przez organy podatkowe jest warunkiem koniecznym zapewnienia podatnikom niezbędnego poziomu bezpieczeństwa w ich relacjach z organami podatkowymi.

"Wobec powyższego pozostaje mieć tylko nadzieję, że sądy administracyjne rozpoznające skargi na decyzje organów podatkowych nie będą zapominały o obowiązywaniu zasady in dubio pro tributario i będą ją brały pod uwagę przy wydawaniu rozstrzygnięć w sprawach przedsiębiorców" - kończy swój wpis Kamil Kowalski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
ruvy
6 lat temu
Strasburg rozstrzygnie na korzyść podatnika i Polska zapłaci odszkodowanie. Wtedy skończy się rumakowanie
4ty6
6 lat temu
[QUOTE] pozostaje mieć tylko nadzieję, że sądy administracyjne rozpoznające skargi na decyzje organów podatkowych nie będą zapominały o obowiązywaniu zasady [/QUOTE] Nie w tym kraju, nie przy tej mentalności urzędników, nie przy jawnej stronniczości prawa i sądów. Tylko albo zaorać, albo wyjechać i zostawić...
Felucjan
6 lat temu
Morawiecki i ochrona podatnika? To tak, jakby oczekiwać, że Hitler będzie chronił Żydów.
dg 1 osob
6 lat temu
Masz samochód w firmie , uważaj na kontrole z UMarszałkowskiego z emisji spalin, za 2015 każdy kto bierze fv na paliwo musi wysłac raport za korzystanie ze środowiska, chodza po firmach 1 osobowych z 1 samochodem, panie Morawiecki dokąd zmierza Polska, jak prowadzic DG w tym kraju, deklaracje vat, jpk vat, raporty za zużyte paliwo....całe biuro potrzebne do 1 osob DG.Cały dzień stracony a kontrola wyliczyła że jestem winny 13 zł a opłate sie wnosi od 100 zł.
rrr
6 lat temu
morawiecki to koszmar dla Polski !!