Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Przedsiębiorcy dużo więcej zapłacą na ZUS. Roczne składki przekroczą 14 tys. zł

292
Podziel się:

Wbrew zapowiedziom rządu o wspieraniu małych firm, nowy rok przynosi wzrost obciążeń dla przedsiębiorców. W ciągu roku zapłacą ZUS ponad 14 tys. zł. To o 612 zł więcej niż w 2016 roku.

Przedsiębiorcy dużo więcej zapłacą na ZUS. Roczne składki przekroczą 14 tys. zł
(PAP/Marcin Bielecki)
bEKsNcXV

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą w tym roku w sumie o ponad 612 zł więcej na ZUS. Łączne obciążenie z tytułu miesięcznych składek, jakie przedsiębiorca musi zapłacić za siebie, rośnie o 51 zł, czyli o 5 proc. względem 2016 roku - wynika z wyliczeń Tax Care.

Tak wysokich składek przedsiębiorcy jeszcze nie płacili. Od 2012 roku danina z tego tytułu wzrosła o 20 proc. Pięć lat temu miesięcznie do ZUS przekazywane było poniżej 1 tys. zł. Dekadę temu było to zaledwie 782,66 zł, a więc prawie 400 zł mniej.

bEKsNcXX

źródło: ZUS, Tax Care

Obciążenia dla przedsiębiorców rosną. Rocznie to już ponad 14 tys. zł, a przecież rząd miał im ułatwiać funkcjonowanie. To oni w końcu budują polską gospodarkę. Trzeba jednak zauważyć, że podwyżki te nie wynikają z decyzji władz, a z rosnącego średniego poziomu płac.

Główny Urząd Statystyczny ogłosił w środę, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, wyniosło w czwartym kwartale ubiegłego roku dokładnie 4 404,17 zł. To o 123 zł więcej niż rok wcześniej.

Podwyżki cieszą pracowników, ale już dla przedsiębiorców oznaczają tylko kolejne wydatki. Trzy czwarte z kwoty 4 404,17 zł to wartość minimalna, od jakiej prowadzący działalność gospodarczą musi co miesiąc opłacać za siebie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Najniższa możliwa podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla prowadzących własną firmę wynosi więc dziś 3 303,13 zł i będzie obowiązywała przez cały rok.

bEKsNcYd

Nowa składka zdrowotna, której stawka wynosi 9 proc. to przy kwocie 3 303,13 zł - 297,28 zł. To o 2,88 proc. więcej niż w 2016 roku. Wtedy co miesiąc danina wynosiła 288,95 zł.

Jak zauważa Katarzyna Miazek, ekspertka Tax Care, według ostatnich dostępnych danych za siebie składkę opłaca 1 mln 446 tys. przedsiębiorców. Można więc przyjąć, że miesięcznie będą przelewać do ZUS ponad 429 mln zł, co w skali roku daje zastrzyk prawie 5,2 mld zł. Tylko z tytułu samej składki zdrowotnej.

Podobnie jak przy składce zdrowotnej, którą szczegółowo opisaliśmy, działają mechanizmy wyliczania innych składowych, jakie obciążają przedsiębiorców. Na wysokość ostatecznych bieżących kosztów ZUS ponoszonych przez nich, oprócz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale, wpływają też prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie (60 proc. to minimalna podstawa wymiaru składek społecznych) i pensja minimalna (30 proc. to minimalna podstawa wymiaru składek społecznych przedsiębiorcy, który otwiera pierwszą działalność).

Wszystkie te wartość wzrosły w stosunku do poprzedniego roku, a to oznacza, że przedsiębiorcy w lutym odczują w sumie 4,6-proc. podwyżkę płatności. Z kolei świeżo upieczeni przedsiębiorcy, którzy z racji tego, że dopiero startują z działalnością, korzystają z preferencyjnego ZUS, odczują wzrost na poziomie 4,9-proc. - wskazuje Tax Care.

bEKsNcYe

źródło: Tax Care

Katarzyna Miazek przypomina, że składkę zdrowotną opłaca się odrębnie od każdego rodzaju działalności, czyli np. podwójnie zapłaci ją przedsiębiorca, który uzyskuje przychody z dwóch działalności, jednej opodatkowanej ryczałtem, a drugiej objętej skalą. Zapłaci też odrębne składki zdrowotne, jeśli osiąga przychody z więcej niż jednej spółki (także jeśli są to spółki tego samego rodzaju).

Z drugiej strony nie można zapominać, że i tak 7,75 proc. faktycznie zapłaconej składki zdrowotnej przedsiębiorca odlicza od podstawy opodatkowania, zmniejszając tym samym swoje zobowiązane z tytułu PIT.

bEKsNcYy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(292)
dds-ld
5 lata temu
podwyzka ponoc nie z winy rzadu bo srednie zarobki wzrosly tyle ze te srednie zarobki zaleza w duzej mierze wlasnie od rzadu bo ten je zwieksza np zwiekszajac ustawowo minimalna place lub dajac podwyzki urzednikom de facto rzad przyczynia sie posrednio do podwyzki zusu. ostatecznie rykoszetem dostaja polskie male firmy ktore W 70% utrzymuja cale to koryto i socjaly taki to patriotyzm gospodarczy w wykonaniu modlitewnej komuny z pisu
mam pomysł
5 lata temu
Każdy sobie powinien sam odkładać pieniążki na emeryturę. PRZYKŁAD Młodzi ludzie , zaczynający pracę od np nowego roku nie opłacają ZUS , tylko na specjalne konto emerytalne w banku wpłacają jakieś stosowne pieniążki, no 500,700 czy tysiaka a nawet dwa jak na to będzie miał.Bez prawa pobierania! ZUS musiałby łatać dziurę z funduszy na to przeznaczonych, bo zmalała by ilość odprowadzanych składek. Ale w końcu kiedyś doszłoby do sytuacji, w której sami sobie będziemy wypłacać emeryturę.
jaśniak
5 lata temu
akurat tej podwyżki nie uważam za dramat ( tym bardziej, że nie jest ona wynikiem decyzji tego rządu ). Dramatem byłoby wprowadzenie "podatku jednolitego" wtedy podwyżki na ZUS byłyby znaczne ! A tak, jest to korzystny dla przedsiębiorców kompromis.
bEKsNcYz
Radek
5 lata temu
Jak zaczynałem działalność w 1995 roku wiecie ile płaciłem ZUS ???? 161,01 PLN !!!
Jacek
5 lata temu
No cóż ... Polecam rejestrowac dzialalność za granicą... Sam tak zrobilem i mam mniejsze oplaty niż w polsce, a i tak działam w kraju
...
Następna strona