Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Składki ZUS od przedsiębiorców. Koniec z ich płaceniem?

0
Podziel się:

Ruch Palikota złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Składki ZUS od przedsiębiorców. Koniec z ich płaceniem?
(Lisafx/Dreamstime.com)

Ruch Palikota złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakłada zniesienie obowiązku podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu - a co za tym idzie - opłacania składki emerytalnej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

_ - Chodzi o to, żeby wszystkie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, są przedstawicielami wolnego zawodu oraz twórcy i artyści, mogli płacić składkę emerytalną na zasadach dobrowolności _ - powiedział poseł Ruchu Łukasz Krupa na środowej konferencji prasowej.

Łukasz Gibała (RP) zauważył, że we wszystkich badaniach, przedsiębiorcy zwracają uwagę, że wysokie składki na ZUS stanowią jedną z głównych barier rozwoju przedsiębiorczości.

_ - Jeśli nasza propozycja wejdzie w życie, przedsiębiorcy sami będą decydować, czy chcą korzystać z emerytury ZUS-owskiej, a jeśli tak, ile chcą odkładać, co miesiąc - mogliby odkładać pełną składkę, mogliby odkładać część składki, a mogliby jej w ogóle nie odkładać _ - mówił Gibała.

Jak przypomniał, taki mechanizm obowiązuje już obecnie w przypadku ubezpieczeń chorobowych.

_ - Rozwiązania ma za zadanie stworzenie osobom pracującym na własny rachunek, możliwości dokonania świadomego i odpowiedzialnego wyboru w zakresie zabezpieczenia finansowego swojej starości. Osoby takie będą mogły decydować, czy chcą korzystać z publicznego systemu emerytalnego, czy licznych istniejących na rynku wyspecjalizowanych produktów, oferowanych przez banki i inne instytucje finansowe, czy po prostu odkładać pieniądze na oprocentowanych rachunkach lub lokatach, albo inwestować w inny sposób _ - napisano w uzasadnieniu projektu.

Zdaniem Gibały, propozycja Ruchu Palikota spowoduje, że poprawią się warunki prowadzenia działalności gospodarczej, wzrośnie zatrudnienie, a koszty pracy będą bardzo elastyczne. _ - Przedsiębiorca - gdy jest koniunktura - będzie płacił pełną składkę, a gdy jest dekoniunktura będzie płacił zero złotych, potem nadrabiając (wpłaty) w okresie koniunktury _ - wyjaśnił.

To kolejny projekt ustawy z pakietu dla przedsiębiorców, które przygotował Ruch Palikota.

Czytaj więcej w Money.pl
Składki ZUS zaliczysz do kosztów dopiero po ich zapłaceniu Składki ZUS z zasady stanowią koszt działalności pracodawcy, zleceniodawcy czy też samego przedsiębiorcy i osób z nim współpracujących.
Zasiłek macierzyński a prowadzenie działalności gospodarczej W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego w dalszym ciągu można prowadzić działalność gospodarczą.
ZUS odda firmom pieniądze. Za karę Przedsiębiorcy dostali dodatkową ochronę. Nie poniosą już podwójnych kar za zaległe opłaty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)