Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
składki zus
13.02.2012 11:27

Składki ZUS uzależnione od dochodów! Rząd szykuje zmiany

Nowe rozwiązanie będzie niekorzystne dla wielu przedsiębiorców, którzy opłacają obecnie minimalne składki ubezpieczeniowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan BIELECKI/East News)

3 miliony osób, które prowadzą w Polsce biznes, w tym milion 300 tysięcy samozatrudnionych, może płacić składki emerytalno-rentowe według nowych zasad. Dla większości będzie to oznaczać wyższe obciążenia.

Zmiana, nad którą zastanawia się rząd, polega na uzależnieniu wysokości składek od dochodów. Kształt tych zmian przygotowuje Ministerstwo Finansów, choć jak mówił 10 lutego premier, jeszcze nie jest pewne, czy zostaną one wprowadzone - donosi _ Rzeczpospolita _.

Jak dodaje, obecnie ponad 90 procent przedsiębiorców płaci do ZUS minimalne składki ubezpieczeniowe. To minimum - czyli około 600 złotych bez ubezpieczenia zdrowotnego - obliczane jest od 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. - w tym roku od 2150 złotych. Zmiana polegałaby na tym, że przedsiębiorcy płaciliby składki od rzeczywistego dochodu. To znaczy, że dla zarabiających powyżej 2150 złotych składki byłyby wyższe, dla tych zarabiających mniej - niższe. W sumie jednak ta grupa pracujących dopłaciłaby ZUS około 4 miliardów złotych. czyli około 1300 złotych rocznie na każdego - czytamy w gazecie.

Pomysłowi temu przeciwni są przedsiębiorcy. - _ Pomysł moglibyśmy zaakceptować tylko wtedy, gdyby system emerytalny rzeczywiście był powszechny: dla wszystkich służb mundurowych, rolników, sędziów czy prokuratorów _ - stwierdził ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Czytaj więcej o składkach ZUS
Wzrosły składki. Sprawdź, ile musisz zapłacić Wkrótce mija termin zapłaty wyższych składek ZUS przez przedsiębiorców. W przyszłym miesiącu czeka ich kolejna podwyżka.
Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu przedsiębiorcy? Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać o regularnych rozliczeniach z urzędem skarbowym i ZUS. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu.
Uwaga na wyższe składki ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne Przedsiębiorcy będą płacić w bieżącym roku składki ZUS od kwoty nie niższej niż 2115,60 zł, a korzystający z ulgi - od kwoty 450 zł.
Tagi: składki zus, składki, wiadomości, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz