Notowania

podatki
03-07-2018 (08:31)

Split payment pomoże ukryć pieniądze przed komornikiem. Na specjalne konto nie ma on wstępu

Komornik nie może sięgać po pieniądze, które trafią na specjalne konto stosowane przy podzielonej płatności. Może się to okazać ratunkiem dla bankrutujących firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Na konto VAT komornik wstępu nie ma.

Dla części biznesu, która już wpadła w pętlę zadłużenia, split payment może okazać się zbawienny - pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Środki zgromadzone na rachunku VAT są wolne od egzekucji.

Sięgać po nie będzie mógł tylko fiskus i tylko wtedy, kiedy przedsiębiorca zalega z VAT-em. Podatku lokalnego czy CIT-u pieniędzmi z takiego konta ściągnąć się nie da.

- Nie można wykluczyć, że firmy, którym grozi egzekucja, będą prosić kontrahentów o wpłatę całej należności na konto VAT - powiedział "Rz" Roman Namysłowskim doradca podatkowy z Crido Taxand. Jak wyjaśnił, system bankowy pozwala na przelanie na taki rachunek sumy większej niż kwota należnego podatku.

Zobacz też: Split payment oznacza dodatkowe obowiązki dla płatników

Żadne kary za takie działanie nie są przewidziane. Dodatkowo, zadłużony podatnik może wnioskować do urzędu skarbowego o zwolnienie pieniędzy z konta VAT. Jeśli dostanie zgodę na ich wyjęcie, to może próbować ulokować je na nowym, nieznanym komornikowi koncie.

Z jednej strony taka furtka może być "chorobą wieku dziecięcego" podzielonej płatności w Polsce. Z drugiej, jak powiedział "Rz" doradca podatkowy Adam Bartosiewicz z kancelarii EOL, ustawodawca musiał zabezpieczyć konta VAT przed nadużyciami. Na przykład, żeby nikt nie mógł egzekwować z tych pieniędzy zaległych alimentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, split payment, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2018

PrzedsiębiorcaSplit payment = wzrost cen towarów i usług o wartość podatku VAT. Przecież państwo tych pieniędzy nie odda, to pewne.

04-07-2018

zcxten tytuł to propagandowy bełkot mający przekonać jaki to sp może być korzystny.

04-07-2018

ddafkolejny pisowski bubel, ktory wykonczy polowe firm!!!

Rozwiń komentarze (26)