Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Split payment pomoże ukryć pieniądze przed komornikiem. Na specjalne konto nie ma on wstępu

26
Podziel się:

Komornik nie może sięgać po pieniądze, które trafią na specjalne konto stosowane przy podzielonej płatności. Może się to okazać ratunkiem dla bankrutujących firm.

Na konto VAT komornik wstępu nie ma.
Na konto VAT komornik wstępu nie ma. (EAST NEWS)
bEJrMdsl

Dla części biznesu, która już wpadła w pętlę zadłużenia, split payment może okazać się zbawienny - pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Środki zgromadzone na rachunku VAT są wolne od egzekucji.

Sięgać po nie będzie mógł tylko fiskus i tylko wtedy, kiedy przedsiębiorca zalega z VAT-em. Podatku lokalnego czy CIT-u pieniędzmi z takiego konta ściągnąć się nie da.

bEJrMdsn

- Nie można wykluczyć, że firmy, którym grozi egzekucja, będą prosić kontrahentów o wpłatę całej należności na konto VAT - powiedział "Rz" Roman Namysłowskim doradca podatkowy z Crido Taxand. Jak wyjaśnił, system bankowy pozwala na przelanie na taki rachunek sumy większej niż kwota należnego podatku.

Zobacz także: Zobacz też: Split payment oznacza dodatkowe obowiązki dla płatników

Żadne kary za takie działanie nie są przewidziane. Dodatkowo, zadłużony podatnik może wnioskować do urzędu skarbowego o zwolnienie pieniędzy z konta VAT. Jeśli dostanie zgodę na ich wyjęcie, to może próbować ulokować je na nowym, nieznanym komornikowi koncie.

bEJrMdst

Z jednej strony taka furtka może być "chorobą wieku dziecięcego" podzielonej płatności w Polsce. Z drugiej, jak powiedział "Rz" doradca podatkowy Adam Bartosiewicz z kancelarii EOL, ustawodawca musiał zabezpieczyć konta VAT przed nadużyciami. Na przykład, żeby nikt nie mógł egzekwować z tych pieniędzy zaległych alimentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEJrMdsO
podatki
wiadomości
KOMENTARZE
(26)
Norbert
3 lata temu
bzdura z tym przekazywaniem wiekszej kwoty i zwrotami. dobrze natomiast, ze komornik nie moze zabrac czesci vat, bo jak zabierze, to nie ma z czego zaplacic podatku.
Kom
3 lata temu
Złodziej złodziejowi oka nie wykole. Co skarbówka dostanie w łapy to nie popuści. Komornik tylko może się poślinić.
Zet
3 lata temu
Brednie!
bEJrMdsP
To są pieniąd...
3 lata temu
Skarbu Państwa z tytułu podatku zabezpieczone na odrębnym koncie.
Giełda Papier...
3 lata temu
Dobra Zmiana jak Dobry Pan - piętnuje zło i grzech, ale gdy kasa trafia na konto VAT, to Kali się cieszyć.
...
Następna strona