Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Split payment pomoże ukryć pieniądze przed komornikiem. Na specjalne konto nie ma on wstępu

Split payment pomoże ukryć pieniądze przed komornikiem. Na specjalne konto nie ma on wstępu

Na konto VAT komornik wstępu nie ma. Fot. EAST NEWS
Na konto VAT komornik wstępu nie ma.

Komornik nie może sięgać po pieniądze, które trafią na specjalne konto stosowane przy podzielonej płatności. Może się to okazać ratunkiem dla bankrutujących firm.

Dla części biznesu, która już wpadła w pętlę zadłużenia, split payment może okazać się zbawienny - pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Środki zgromadzone na rachunku VAT są wolne od egzekucji.

Sięgać po nie będzie mógł tylko fiskus i tylko wtedy, kiedy przedsiębiorca zalega z VAT-em. Podatku lokalnego czy CIT-u pieniędzmi z takiego konta ściągnąć się nie da.

Czytaj też: Split payment "zamroził" nam VAT. Żeby go odzyskać, musimy złożyć wniosek

- Nie można wykluczyć, że firmy, którym grozi egzekucja, będą prosić kontrahentów o wpłatę całej należności na konto VAT - powiedział "Rz" Roman Namysłowskim doradca podatkowy z Crido Taxand. Jak wyjaśnił, system bankowy pozwala na przelanie na taki rachunek sumy większej niż kwota należnego podatku.

Zobacz też: Split payment oznacza dodatkowe obowiązki dla płatników

 

 

Żadne kary za takie działanie nie są przewidziane. Dodatkowo, zadłużony podatnik może wnioskować do urzędu skarbowego o zwolnienie pieniędzy z konta VAT. Jeśli dostanie zgodę na ich wyjęcie, to może próbować ulokować je na nowym, nieznanym komornikowi koncie.

Czytaj też: Split payment. Uwaga na rodzaj rachunku

Z jednej strony taka furtka może być "chorobą wieku dziecięcego" podzielonej płatności w Polsce. Z drugiej, jak powiedział "Rz" doradca podatkowy Adam Bartosiewicz z kancelarii EOL, ustawodawca musiał zabezpieczyć konta VAT przed nadużyciami. Na przykład, żeby nikt nie mógł egzekwować z tych pieniędzy zaległych alimentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Norbert
2018-07-20 09:47
bzdura z tym przekazywaniem wiekszej kwoty i zwrotami. dobrze natomiast, ze komornik nie moze zabrac czesci vat, bo jak zabierze, to nie ma z czego zaplacic podatku.
Kom
2018-07-17 23:45
Złodziej złodziejowi oka nie wykole. Co skarbówka dostanie w łapy to nie popuści. Komornik tylko może się poślinić.
Zet
2018-07-12 17:48
Brednie!
Pokaż wszystkie komentarze (26)