Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Split payment rusza od lipca. Jak działa mechanizm podzielonej płatności

14
Podziel się:

Ministerstwo Finansów rusza z kampanią "Bezpieczna transakcja". Będzie edukowało przedsiębiorców, jak działa mechanizm podzielonej płatności, czyli odmieniany ostatnio przez wszystkie przypadki split payment.

- Mechanizm podzielonej płatności utrudnia powstawanie nadużyć już na etapie transakcji - wyjaśnia wiceminister finansów Paweł Gruza
- Mechanizm podzielonej płatności utrudnia powstawanie nadużyć już na etapie transakcji - wyjaśnia wiceminister finansów Paweł Gruza (EAST NEWS)

1 lipca 2018 r. wchodzi w życie dobrowolny mechanizm podzielonej płatności dla przedsiębiorców. To narzędzie, które zwiększy bezpieczeństwo przedsiębiorców oraz pomoże uszczelnić system podatkowy. Istotą mechanizmu jest podział płatności za nabyty towar lub usługę: kwota netto wynikająca z faktury jest płacona na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub jest rozliczana w inny sposób, np. gotówką, natomiast kwota VAT jest płacona na dedykowany rachunek VAT.

Split payment oznacza konkretne korzyści dla przedsiębiorcy. Najważniejsze to bezpieczeństwo i pewność obrotu. Zapłata w podzielonej płatności będzie bowiem jedną z podstawowych przesłanek, świadczących o zachowaniu należytej staranności.

Jeżeli nabywca będzie mieć wątpliwości co do uczciwości swojego kontrahenta lub co do okoliczności transakcji, będzie mógł zastosować split payment. Dzięki temu znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, że organy podatkowe zaakceptują jego prawo do obniżenia naliczonego podatku.

Dodatkowe korzyści to między innymi zwrot różnicy podatku na rachunek VAT w przyspieszonym terminie 25 dni, zniesienie solidarnej odpowiedzialności i brak sankcji w VAT.

Jak działa split payment

Kliknij, aby powiększyć. Ilustracja: Ministerstwo Finansów

- Mechanizm podzielonej płatności utrudnia powstawanie nadużyć już na etapie transakcji. Tym samym zmniejsza ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym jeszcze podatkiem VAT - wyjaśnia wiceminister finansów Paweł Gruza.

Wykorzystywanie mechanizmów konstrukcji podatku VAT do uzyskania niezgodnych z prawem korzyści dotyka wszystkie branże w Polsce. Postulaty wzmocnienia ochrony warunków prowadzenia biznesu, szczególnie w obrocie VAT, kierowane były do resortu finansów ze strony różnych organizacji branżowych i instytucji zrzeszających przedsiębiorców.

W ramach kampanii powstała strona internetowa bezpiecznatransakcja.mf.gov.pl. Znajdują się tam informacje dotyczące mechanizmów wyłudzania VAT, mechanizmu podzielonej płatności oraz okoliczności, na które przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę przy zawieraniu transakcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Lisek
6 lat temu
Elektromobilność to przyszłość, olac ceny paliw
mmm
6 lat temu
Dawniej za komuny złodziejami byli badylarze, teraz za nowo-komuny wszyscy .
mmm
6 lat temu
Proponuję założyć jedno konto-państwowe i wszystkie pieniądze zarobione tam przelewać. Później w ciągu 60 dni urzędnik po sprawdzeniu kartek ze spowiedzi oraz informacji o wysokości datków na tacę zadecyduje czy dać głupiemu na żarcie czy też nie.
Wróg publiczn...
6 lat temu
Krew ich zalewała że obracaliśmy vatem do 25 następnego miesiąca i wprowadzili blokadę. To jest kolejny dowód na to że państwo jest bankrutem i szuka wszędzie kasy. Nic im to nie da , będą mieli jeszcze więcej wrogów.
gumofilc
6 lat temu
Z całą pewnością ten split pejment działa dobrze na banki. My szaraki dokapitalizujemy mocno banki jak nic.