Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Split payment rusza od lipca. Jak działa mechanizm podzielonej płatności

Split payment rusza od lipca. Jak działa mechanizm podzielonej płatności

- Mechanizm podzielonej płatności utrudnia powstawanie nadużyć już na etapie transakcji - wyjaśnia wiceminister finansów Paweł Gruza Fot. EAST NEWS
- Mechanizm podzielonej płatności utrudnia powstawanie nadużyć już na etapie transakcji - wyjaśnia wiceminister finansów Paweł Gruza

Ministerstwo Finansów rusza z kampanią "Bezpieczna transakcja". Będzie edukowało przedsiębiorców, jak działa mechanizm podzielonej płatności, czyli odmieniany ostatnio przez wszystkie przypadki split payment.

1 lipca 2018 r. wchodzi w życie dobrowolny mechanizm podzielonej płatności dla przedsiębiorców. To narzędzie, które zwiększy bezpieczeństwo przedsiębiorców oraz pomoże uszczelnić system podatkowy. Istotą mechanizmu jest podział płatności za nabyty towar lub usługę: kwota netto wynikająca z faktury jest płacona na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub jest rozliczana w inny sposób, np. gotówką, natomiast kwota VAT jest płacona na dedykowany rachunek VAT.

Czytaj też: Split payment obowiązkowy od 2019 roku. To plan resortu finansów

Split payment oznacza konkretne korzyści dla przedsiębiorcy. Najważniejsze to bezpieczeństwo i pewność obrotu. Zapłata w podzielonej płatności będzie bowiem jedną z podstawowych przesłanek, świadczących o zachowaniu należytej staranności.

Jeżeli nabywca będzie mieć wątpliwości co do uczciwości swojego kontrahenta lub co do okoliczności transakcji, będzie mógł zastosować split payment. Dzięki temu znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, że organy podatkowe zaakceptują jego prawo do obniżenia naliczonego podatku.

Dodatkowe korzyści to między innymi zwrot różnicy podatku na rachunek VAT w przyspieszonym terminie 25 dni, zniesienie solidarnej odpowiedzialności i brak sankcji w VAT.

Jak działa split payment


Kliknij, aby powiększyć. Ilustracja: Ministerstwo Finansów

- Mechanizm podzielonej płatności utrudnia powstawanie nadużyć już na etapie transakcji. Tym samym zmniejsza ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym jeszcze podatkiem VAT - wyjaśnia wiceminister finansów Paweł Gruza.

Wykorzystywanie mechanizmów konstrukcji podatku VAT do uzyskania niezgodnych z prawem korzyści dotyka wszystkie branże w Polsce. Postulaty wzmocnienia ochrony warunków prowadzenia biznesu, szczególnie w obrocie VAT, kierowane były do resortu finansów ze strony różnych organizacji branżowych i instytucji zrzeszających przedsiębiorców.

Czytaj też: Split payment. Zarobią banki i programiści, straci branża budowlana i najmniejsze firmy

W ramach kampanii powstała strona internetowa bezpiecznatransakcja.mf.gov.pl. Znajdują się tam informacje dotyczące mechanizmów wyłudzania VAT, mechanizmu podzielonej płatności oraz okoliczności, na które przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę przy zawieraniu transakcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Lisek
2018-07-05 08:09
Elektromobilność to przyszłość, olac ceny paliw
mmm
2018-07-03 22:35
Dawniej za komuny złodziejami byli badylarze, teraz za nowo-komuny wszyscy .
mmm
2018-07-03 21:19
Proponuję założyć jedno konto-państwowe i wszystkie pieniądze zarobione tam przelewać.
Później w ciągu 60 dni urzędnik po sprawdzeniu kartek ze spowiedzi oraz informacji o wysokości datków na tacę zadecyduje czy dać głupiemu na żarcie czy też nie.
Pokaż wszystkie komentarze (14)