Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
27.06.2018 19:15

Split payment rusza od lipca. Jak działa mechanizm podzielonej płatności

Ministerstwo Finansów rusza z kampanią "Bezpieczna transakcja". Będzie edukowało przedsiębiorców, jak działa mechanizm podzielonej płatności, czyli odmieniany ostatnio przez wszystkie przypadki split payment.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
- Mechanizm podzielonej płatności utrudnia powstawanie nadużyć już na etapie transakcji - wyjaśnia wiceminister finansów Paweł Gruza

1 lipca 2018 r. wchodzi w życie dobrowolny mechanizm podzielonej płatności dla przedsiębiorców. To narzędzie, które zwiększy bezpieczeństwo przedsiębiorców oraz pomoże uszczelnić system podatkowy. Istotą mechanizmu jest podział płatności za nabyty towar lub usługę: kwota netto wynikająca z faktury jest płacona na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub jest rozliczana w inny sposób, np. gotówką, natomiast kwota VAT jest płacona na dedykowany rachunek VAT.

Split payment oznacza konkretne korzyści dla przedsiębiorcy. Najważniejsze to bezpieczeństwo i pewność obrotu. Zapłata w podzielonej płatności będzie bowiem jedną z podstawowych przesłanek, świadczących o zachowaniu należytej staranności.

Jeżeli nabywca będzie mieć wątpliwości co do uczciwości swojego kontrahenta lub co do okoliczności transakcji, będzie mógł zastosować split payment. Dzięki temu znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, że organy podatkowe zaakceptują jego prawo do obniżenia naliczonego podatku.

Dodatkowe korzyści to między innymi zwrot różnicy podatku na rachunek VAT w przyspieszonym terminie 25 dni, zniesienie solidarnej odpowiedzialności i brak sankcji w VAT.

Jak działa split payment

Kliknij, aby powiększyć. Ilustracja: Ministerstwo Finansów

- Mechanizm podzielonej płatności utrudnia powstawanie nadużyć już na etapie transakcji. Tym samym zmniejsza ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym jeszcze podatkiem VAT - wyjaśnia wiceminister finansów Paweł Gruza.

Wykorzystywanie mechanizmów konstrukcji podatku VAT do uzyskania niezgodnych z prawem korzyści dotyka wszystkie branże w Polsce. Postulaty wzmocnienia ochrony warunków prowadzenia biznesu, szczególnie w obrocie VAT, kierowane były do resortu finansów ze strony różnych organizacji branżowych i instytucji zrzeszających przedsiębiorców.

W ramach kampanii powstała strona internetowa bezpiecznatransakcja.mf.gov.pl. Znajdują się tam informacje dotyczące mechanizmów wyłudzania VAT, mechanizmu podzielonej płatności oraz okoliczności, na które przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę przy zawieraniu transakcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, split payment, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2018

Wróg publiczny - przedsiębiorcaKrew ich zalewała że obracaliśmy vatem do 25 następnego miesiąca i wprowadzili blokadę. To jest kolejny dowód na to że państwo jest bankrutem i szuka … Czytaj całość

27-06-2018

kidCiekawe czy wspomnieli w tych reklamach że przedsiębiorca powinien zapomnieć o płatnościach gotówką i kartą. Od przyszłego tygodnia tylko przelew ;)

27-06-2018

WaldasWszędzie to samo pieprzenie, a ja nadal nic nie wiem. To znaczy wiem jedno znowu my mali za to zapłacimy

Rozwiń komentarze (14)