Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stawki VAT do zmiany. Zniknie część problemów, ale pojawią się nowe

Ministerstwo Finansów szykuje gruntowne zmiany w matrycy stawek VAT. PKWiU zostanie odesłane do lamusa i zastąpione nowym systemem. Eksperci ostrzegają, że choć wiele obecnych problemów uda się rozwiązać, na pewno pojawią się nowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ARKADIUSZ ZIOŁEK/East News)
W stawkach VAT panuje teraz spory chaos. Resort finansów chce to zmienić.

Ministerstwo Finansów szykuje gruntowne zmiany w matrycy stawek VAT. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług zostanie odesłana do lamusa i zastąpiona nowym systemem. Eksperci ostrzegają, że choć wiele obecnych problemów uda się rozwiązać, na pewno pojawią się nowe.

Musztarda z 23 proc. VAT, ale sos musztardowy już 8 proc., i tak dalej. W obecnie stosowanej matrycy VAT panuje duży chaos. Często praktycznie te same produkty są objęte różnymi stawkami, co powoduje nierówną konkurencję na rynku i częste spory przedsiębiorców z fiskusem.

Jak pisze "Rzeczpospolita", Ministerstwo Finansów chciało wprowadzić nowy system już 1 stycznia 2018 roku, ale prace bardzo opóźniły się. Resort przyznał, że przypisanie nowych stawek do nawet setek tysięcy towarów jest trudnym zadaniem.

Wideo: rząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze

- Nie zamierzamy osiągać tutaj efektu fiskalnego, to ma być uproszczenie, a nie podwyżka - deklarowała minister finansów Teresa Czerwińska w lipcu. Zapowiedziała odejście od systemu PKWiU i zastąpienie go klasyfikacją statystyczną na potrzeby celne (CN).

Nie wiadomo, kiedy nowe zasady miałyby wejść w życie, ale cytowani przez "Rzeczpospolitą" eksperci przekonują, że konsultacje powinny potrwać przynajmniej rok. Argumentują, że przedsiębiorcy muszą mieć czas na przystosowanie się do zmian. Tym bardziej że innych zmian podatkowych jest bardzo dużo.

Eksperci ostrzegają, że choć nowy system rozwiąże większość problemów ze stosowaniem właściwej stawki VAT, z pewnością pojawią się nowe. - Nowa matryca jest potrzebna. Jednak doświadczenia naszej legislacji pokazują, że będzie z tym mnóstwo bałaganu - mówi gazecie Rafał Iniewski z Konfederacji Lewiatan.

Z kolei Michał Borowski z Business Centre Club wskazuje, że po zmianach niektórzy przedsiębiorcy mogą zorientować się, że ich towary zostały objęte wyższymi stawkami. Jednocześnie klienci nie będą chcieli zaakceptować podwyżek cen.

Nie ma na razie żadnych szans na wprowadzenie jednej stawki VAT na wszystkie towary i usługi. Resort finansów zapewnia, że "nie prowadzi obecnie takich analiz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-11-2018

Ministerstwo Finansów Patriotycznych"Nie zamierzamy osiągać tutaj efektu fiskalnego, to ma być uproszczenie, a nie podwyżka" - czyli stanie się dokładnie odwrotnie - będzie … Czytaj całość

03-11-2018

DexterNowe podatki powinny wyglądać tak: 0% VAT na artykuły i usługi dla dzieci do 18 roku życia. W zamian zabrać 300+ i 500+. Skończy się w ten sposób … Czytaj całość

02-11-2018

zcxW Polsce polityka podatkowa to absurd jesteśmy w tyle nawet za krytykowaną i opluwaną Rosją.

Rozwiń komentarze (38)