Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Strata z działalności gospodarczej. Zobacz, kiedy można ją rozliczyć

0
Podziel się:

Dzięki niej możesz nie zapłacić podatku nawet przez 5 kolejnych lat.

Strata z działalności gospodarczej. Zobacz, kiedy można ją rozliczyć
(Fotolia)

Jeśli w ciągu roku przychody są niższe niż koszty ich uzyskania, to oczywistym jest, że nie trzeba z tego tytułu płacić podatku. Co więcej, można taką stratę rozliczać nawet przez pięć kolejnych lat. Dzięki temu zmniejszysz lub całkowicie unikniesz zobowiązania wobec fiskusa.

Choć najczęściej straty notują osoby prowadzące działalność gospodarczą, to mogą one również wystąpić także w innych formach zarobku, na przykład:

  • sprzedaży nieruchomości,
  • działach specjalnych produkcji rolnej (na przykład uprawie w szklarniach czy prowadzeniu pasiek),
  • najmie, podnajmie, dzierżawie i innych umowach o podobnym charakterze,
  • sprzedaży praw majątkowych (na przykład papierów wartościowych),
  • działalności prowadzonej osobiście (na przykład w formie kontraktu menedżerskiego) ,
  • stosunku pracy (kiedy koszty uzyskania są wyższe niż przychody).

Ustalenie, skąd pochodzi strata, jest o tyle istotne, że można ją rozliczyć tylko w ramach tego samego źródła. Co to znaczy rozliczyć? Konkretną kwotę można stopniowo odliczać od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat kalendarzowych. Przywilej przysługuje tylko tym, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub ryczałtem.

Przykład

Co ważne, podatnik z przykładu nie będzie mógł odliczać 20-tysięcznej straty od dochodu z innego źródła, na przykład ze stosunku pracy czy sprzedaży nieruchomości. Wyjątek stanowi sytuacja, w której ktoś ma więcej niż jedną firmę. Wtedy straty z jednej może rozliczać w drugiej - obie bowiem _ podchodzą _ pod ten sam PIT i są rozliczane jako całość.

Nie więcej niż połowa

Przy pomniejszaniu dochodu w kolejnych latach należy jednak wziąć pod uwagę, że żaden odpis nie może być jednorazowo większy niż 50 procent straty. Gdyby więc podatnik z przykładu w 2011 roku zarobił na przykład 15 tysięcy, to odliczyć mógłby i tak tylko 10 (czyli połowę z 20 tysięcy).

W przypadku, gdy straty występują przez kilka lat z rzędu, to okres 5 lat liczy się osobno dla każdej z nich. Na przykład, jeśli przychody są niższe niż koszty w 2009, 2010 i 2011 roku, to rozliczyć się trzeba nie później niż w zeznaniu kolejno za 2014 (ze straty w 2009), 2015 (z 2010) i 2016 (z 2011) rok.

Czytaj więcej w Money.pl
760 złotych ulgi. Zobacz, czy skorzystasz Z udogodnienia można korzystać tylko przez dwa kolejne lata.
Masz dużo dzieci? Możesz zarobić na podatku Sprawdź, kto najwięcej zyska na nowych przepisach.
Sprawdź, czy musisz złożyć PIT do końca stycznia Zaniechanie tego obowiązku może cię kosztować nawet 35 tysięcy złotych grzywny.
baza wiedzy
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)