Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

System podatkowy największą barierą w prowadzeniu biznesu w Polsce?

6
Podziel się:

Zdaniem badanych, to system podatkowy jest największym utrudnieniem dla prowadzenia biznesu. Jako kluczowe bariery wskazują przepisy prawa, brak ujednoliconej interpretacji oraz zbyt częste zmiany regulacji podatkowych.

System podatkowy największą barierą w prowadzeniu biznesu w Polsce?
(Gina Sanders/Fotolia)

Przedsiębiorcy od lat skarżą się na te same bariery: niejasne prawo podatkowe, wysokie koszty pracy i dużą biurokrację - pisze "Puls Biznesu".

Około 40,5 proc. przedsiębiorców uważa, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej w minionych dwóch latach się nie zmieniły. Jedna trzecia respondentów twierdzi, że w umiarkowanym stopniu się pogorszyły, zaś 9,5 proc. ocenia, że pogorszyły się w znacznym stopniu. Jedynie ok. 14 proc. badanych dostrzegło poprawę. To wnioski z badania przeprowadzonego wśród przedsiębiorców - członków Business Centre Club.

Zdaniem badanych, to system podatkowy jest największym utrudnieniem dla prowadzenia biznesu w Polsce. Jako kluczowe bariery wskazują przepisy prawa (64,2 proc.), brak ujednoliconej interpretacji (57,1 proc.) oraz zbyt częste zmiany regulacji podatkowych (45,2 proc.).

Przedsiębiorcy mają pomysły na to, co mogłoby być istotnym ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Ich zdaniem sytuację mogłoby uzdrowić między innymi: wprowadzenie jednolitej interpretacji wszelkich przepisów podatkowych, obniżenie wysokości pozapłacowych koszów zatrudnienia czy pełna elektronizacja usług administracji publicznej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
NO I
6 lat temu
TA a w Poniedziałek jest sw Lucjana Putinek musi sobie odpuscic BO to męczennika
NO I
6 lat temu
TA a w Poniedziałek jest sw Lucjana Putinek musi sobie odpuscic BO to męczennika
.prawda ...
6 lat temu
System podatkowy w Polsce ,zwłaszcza podatek Vat jest już tak namotany, że nawet starzy ekonomiści gubią się w zawiłych i skomplikowanych przepisach. Nic zatem dziwnego,że jest brak zainteresowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce. Lepiej wyjechać za granicę i tam próbować rozwijać swoje skrzydła. Tam jest łatwiej,a i urzędnik jest bardziej przychylny do nowego przedsiębiorcy. U nas natomiast nadal jak za PRL-u ,gdzie urzędnik w przedsiębiorcy widzi kapitalistę ,którego trzeba doić i wykończyć.
arek96948
6 lat temu
Podwyższają podatki, tworzą regulacje, przez co rosną ceny, rośnie bezrobocie i szara strefa, ulgi zabierają. Firmy padają, ludzie tracą pracę, emerytur nie będzie. O przyszłość musimy zatroszczyć się sami. Jedynie edukacja zawodowa i finansowa może nas ustrzec przed finansowymi kłopotami. Piszą w książce "Emery.tura nie jest Ci potrzzebna" o dochodzeniu do zamożności, tworzeniu swojego majątku. Wiele "polskich" przykładów.
miron
6 lat temu
Od lat to samo. Urzędnicy i politycy uwłaszczyli się na naszym. Im się nie chce pracować . Za nic nie odpowiadają.