Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wymowne wyniki badań: 16 proc. pracujących na umowę uważa, że nie płaci PIT

Wymowne wyniki badań: 16 proc. pracujących na umowę uważa, że nie płaci PIT

Fot. resket, Shutterstock

Propozycja wprowadzenia nowego systemu podatkowego, wyliczanego jako procent od sprzedaży firm, jest lepsza od aktualnie obowiązującego. To opinia 91 proc. badanych, zawarta w raporcie "Czego Polacy nie wiedzą o podatkach?".

Raport zaprezentował w czwartek Związek Przedsiębiorców i Pracodawców na podstawie badań prof. Dominiki Maison z Wydziału Psychologii UW.

Jak czytamy w komunikacie ZPP: "obecny system podatkowy jest nieodpowiedni, przede wszystkim ze względu na jego skomplikowanie i niezrozumienie".

Badanie pokazuje, że: "zdecydowana większość, bo aż 70 proc. Polaków jest za uproszczeniem dotychczasowego systemu podatkowego i wprowadzeniem nowego, w którym pracownicy nie musieliby się rozliczać na koniec roku z podatków, gdyż wszystkie podatki byłyby odprowadzane przez pracodawcę" - czytamy w komunikacie. "91 proc. Polaków uważa, że taki system jest lepszy od dotychczasowego, a 68 proc., że byłby to system lepszy dla Polski niż dotychczasowy. Większość Polaków postrzega taki system jako lepszy dla wszystkich: obywateli, przedsiębiorców i państwa".

Jednocześnie autorka badania wskazuje, że faktyczna wiedza na temat rodzajów podatków: PIT, VAT, CIT jest bardzo mała. Chociaż 90 proc. twierdzi, że słyszało o podatku PIT, to cały czas 16 proc. pracujących na umowę o pracę jest przekonana, że nie płaci takiego podatku. Podobnie z podatkiem VAT - 90 proc. słyszało o takim podatku, 70 proc. twierdzi, że wie na czym on polega, ale tylko 42 proc. uważa, że płaci taki podatek. Najmniej znanym podatkiem jest podatek CIT, co nie dziwi, gdyż jest to podatek odprowadzany przez pracodawców. Ponadto 21 proc. Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków, ani PIT-u, ani CIT-u, ani nawet VAT-u".

Z raportu wynika, że spośród osób pracujących na umowę o pracę 65 proc. rozlicza się samodzielnie. Pozostali zlecają wypełnienie fachowcom. Są to przede wszystkim osoby najmłodsze i o najniższym wykształceniu, które korzystają ze wsparcia rodziny i znajomych. Spośród osób samodzielnie rozliczających podatki aż 40 proc. uważa to zadanie za trudne.

Prezentacja badania to równocześnie start koalicji "Polacy na rzecz sprawiedliwych podatków", którą tworzą Centrum im. Adama Smitha, Forum dla Wolności i Rozwoju, Fundacja Klubu Ronina, Instytut Jagielloński, Polskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Warsaw Enterprise Institute oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

W komunikacie ZPP czytamy, że: "Celem koalicji jest wprowadzenie bezspornego, taniego w poborze, prostego i efektywnego systemu podatkowego, który przyniesie nie mniejsze niż obecnie przychody dla budżetu i uwolni ludzi oraz przedsiębiorców od biurokratycznej mitręgi i potrzeby przebijania się przez gąszcz niezrozumiałych, a często sprzecznych ze sobą przepisów podatkowych".

Raport został przygotowany na podstawie badań ilościowych na reprezentatywnej próbie 1063 osób.

Zobacz, jak bardzo jest skomplikowany polski system podatkowy.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Słuszne przekonanie
2017-06-01 13:56
Płaci go pracodawca bo to on jest PŁATNIKIEM
Monika
2017-03-29 13:42
Po pierwsze nawet piszący artykuł nie wie co to jest podatek CIT gdyż nie płacą go pracodawcy a raczej jest to podatek dochodowy płacony przez osoby prawne (nawet takie które nikogo nie zatrudniają) i jednostki którym prawo podatkowe nadaje podmiotowość podatkową dla tego celu. Poza tym jeśli chcemy systemu, który nie będzie kosztował żadnego myślenia ze strony podatników to pozostawić należy wyłącznie podatki obrotowe (czyli VAT, akcyzę) które są stosunkowo łatwo kontrolowane i ściągane - nie wymagają od przeciętnego Kowalskiego żadnych rozliczeń czy deklaracji a przedsiębiorcy już ogarniają ich rozliczanie. Gdyby podnieść podatki obrotowe i całkowicie znieść podatki dochodowe to byłby najbardziej sprawiedliwi i prosty system. Im więcej kupujesz (czyli zarabiasz bo masz co wydać) tym więcej podatku zapłacić. Jak stać Cię na mniej to zapłacić mniej podatku. Proste :)
PIT
2017-03-24 21:20
16% pracujących na umowę uważa, że ziemia jest płaska, a księżyc jest zbudowany z żółtego sera - mniej więcej ten sam poziom.
Pokaż wszystkie komentarze (9)