Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szybszy zwrot VAT pomoże deweloperom

0
Podziel się:

Nowelizacja ustawy trzykrotnie przyspiesza zwrot VAT.

Szybszy zwrot VAT pomoże deweloperom
(Orlando Florin Rosu/Dreamstime.com)

Ostatnie zmiany w ustawie o VAT doprowadzą do poprawienia płynności w branży budowlanej.

Znowelizowana ustawa o VAT (Dz. U. 2008, Nr 209, poz. 1320) ułatwia dokonywanie zwrotu podatku na rachunek podatnika. Nowelizacja weszła w życie (z pewnymi wyjątkami) 1 grudnia 2008 r. Do najważniejszych zmian w zakresie terminów zwrotu podatku VAT, należy wykreślenie przepisu ustanawiającego 180-dniowy termin zwrotu różnicy podatku.

Deweloperzy i inni podatnicy mogą ubiegać się obecnie o zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni od złożenia deklaracji. Urząd skarbowy może dokonywać weryfikacji zasadności zwrotu w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Wówczas zwrot różnicy podatku może się przedłużyć, ale na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy, po weryfikacji, urząd skarbowy dokona zwrotu podatku wraz z odsetkami.

Ponadto, mimo przedłużenia terminu zwrotu VAT ze względu na konieczność weryfikacji rozliczenia, podatnicy otrzymają VAT szybciej, jeżeli złożą zabezpieczenie tego zwrotu. Aby przyśpieszyć zwrot VAT należy w takim przypadku złożyć wniosek wraz z zabezpieczeniem w formie przewidzianej w ustawie. Zabezpieczenie majątkowe może być złożone w formie niepieniężnej, a więc niepogarszającej płynności dewelopera. Możliwe zabezpieczenia majątkowe to:

  • 1) gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa,
    • 2) poręczenie banku,
    • 3) weksel z poręczeniem wekslowym banku,
    • 4) czek potwierdzony przez krajowy bank wystawcy czeku,
    • 5) papiery wartościowe na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowe papiery wartościowe i listy zastawne o określonym terminie wykupu oraz wyemitowane we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Należy zauważyć, że od 1 grudnia 2008 r. nie obowiązuje już przepis umożliwiający przyśpieszenie zwrotu VAT ze względu na sezonowość produkcji, wykonywania usług lub skupu produktów rolnych. Natomiast nadal możliwy jest zwrot VAT w terminie 25-dniowym w przypadku w całości uregulowanych faktur zakupu i zapłaconego VAT z tytułu importu. Zwrot ten następuje na wniosek podatnika.

Trzeba zaznaczyć, że 180-dniowy termin zwrotu VAT nie zniknął z przepisów całkowicie. Dotyczy on jednak tylko tych podatników, którzy w danym okresie rozliczeniowym nie wykonali czynności opodatkowanych w Polsce ani nie dokonali za granicą sprzedaży, która podlegałaby opodatkowaniu w Polsce, gdyby miejscem dostawy była Polska.

Od 1 grudnia 2008 r. podatnikom nie uzyskującym żadnych obrotów opodatkowanych, przysługuje prawo zwrotu różnicy podatku naliczonego od zakupów, lecz termin tego zwrotu jest dłuższy, bo 180-dniowy. Jednak tak jak w przypadku weryfikacji kwoty zwrotu przez urząd skarbowy, możliwe będzie skrócenie tego terminu pod warunkiem złożenia odpowiedniego zabezpieczenia.

Brak możliwości uzyskania zwrotu VAT w przypadku niewykazania obrotu podatkowego był przed nowelizacją bolączką deweloperów, którzy niekiedy przez wiele miesięcy przenosili VAT naliczony do rozliczenia z przyszłą sprzedażą, lub musieli generować wymuszone przepisami obroty opodatkowane. Nawet w przypadku uzyskania takiego obrotu termin zwrotu VAT naliczonego dla dewelopera wynosił, co do zasady, 180 dni. Przed 1 grudnia 2008 r. 60-dniowy termin zwrotu podatku przysługiwał jedynie podatnikom w przypadku sprzedaży towarów lub usług ze stawką VAT niższą niż 22 procent.

Nowe przepisy VAT są zatem korzystne dla deweloperów, którzy nie będą musieli czekać z wykazaniem zwrotu VAT do pojawienia się pierwszej sprzedaży opodatkowanej. Skorzystają oni ponadto z krótszych terminów zwrotu.

Autor jest partnerem w Audit Union

vat
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)