Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tankujesz za granicą? Możesz odzyskać VAT

0
Podziel się:

Firma może skorzystać z normalnego i przyspieszonego trybu rozliczania. W pierwszym przypadku potrwać to może nawet dwa lata. Druga opcja jest natychmiastowa, ale droższa.

Tankujesz za granicą? Możesz odzyskać VAT
(didbygraham/CC/Flickr)

Z możliwości odzyskania zagranicznego podatku VAT za paliwo najczęściej korzystają firmy podróżujące przez Niemcy i Francję. Floty najchętniej sięgają przy tym po pomoc kart paliwowych, takich jak: DKV Card, euroShell czy BP Plus - tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie DKV Euro Service.

Na mocy prawa unijnego firmy mają prawo odzyskania zapłaconego podatku VAT, który został wkalkulowany w cenę paliwa nabytego za granicą. Badanie przeprowadzone
na zlecenie DKV przez instytut badań rynkowych Produkt + Markt wskazuje na coraz większą popularność tej usługi w krajach Unii Europejskiej.

Powód? Kwoty zwrotu równe są wysokości podatku. Nawet po uwzględnieniu opłat dla pośredników umożliwiają realne oszczędności na paliwie rzędu 13-18 proc.

Analizie poddano 11 krajów Europy. Okazuje się, że największe kwoty zwrotu uzyskiwane są od paliwa zatankowanego na terenie Francji i Niemiec – obejmują ponad 40 proc. dokonanych tam transakcji.

Najrzadziej z tej możliwości korzystają firmy prowadzące transport przez Wielką Brytanię czy Czechy. A to z prostego powodu – paliwo w tych krajach jest znacznie droższe niż u sąsiadów, a więc odnotowujemy tu mniejszy wolumen tankowań.

Dominującym sposobem odzyskiwania podatku jest pośrednictwo operatorów międzynarodowych kart paliwowych, korzysta z niego ponad połowa flot. Prym wiodą tutaj karty eurShell, DKV Card oraz BP. Na przykład w Niemczech dominuje eurShell z udziałem 19 proc., a we Francji DKV z udziałem 18 proc.

Floty, które odzyskują VAT, mogą robić to na dwa sposoby: w trybie normalnym lub przyspieszonym. Tryb normalny oznacza, że otrzymamy pieniądze z podatku dopiero po ich zwrocie przez zagraniczny urząd skarbowy, co trwać może od trzech miesięcy do dwóch lat. Natomiast w trybie przyspieszonym otrzymujemy zwrot od razu,
ale od usługi tej pobierana jest nieco wyższa prowizja.

Zdecydowana większość przewoźników decyduje się na tryb przyspieszony. Dlaczego? Kryzys w branży pokazał, że głównym powodem zagrożenia dla przedsiębiorstwa transportowego jest był spadek zamówień, ale utrata płynności finansowej.

Szybkie odzyskanie kwot z zagranicznego VAT stało się więc priorytetem. Obecnie blisko 100 proc. podatku w takich krajach, jak Polska, Wielka Brytania, Czechy czy Niemcy wraca do firm właśnie tą drogą. Większą popularność zwrotu w trybie normalnym odnotowano tylko z Estonii i Belgii.

Argumentem dla stosowania pośrednictwa kart paliwowych w zwrocie VAT jest prostota tej metody: firma dostarcza operatorowi pełnomocnictwo do załatwienia formalności, a zwrot podatku rozliczany jest w kolejnej fakturze za paliwo. Takie rozwiązanie najbardziej popularne jest na terenie Polski, Czech i Holandii, gdzie około 70 proc. firm korzysta w tym celu z kart paliwowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t35121.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zwrot;vat;dla;firm;zagranicznych;zgodny;z;unijnym;prawem,227,0,566243.html) Zwrot VAT dla firm zagranicznych zgodny z unijnym prawem Przedsiębiorcy odzyskają zapłacony u nas podatek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t17841.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/firmy;zyskaja;na;zmianie;ustawy;o;vat,63,0,324159.html) Firmy zyskają na zmianie ustawy o VAT Po skróceniu terminu zwrotu nadwyżki VAT do budżetu wpłynie 900 mln zł mniej.
Czytaj na Favore.pl
*Książka przychodów i rozchodów czy inny rodzaj opodatkowania? * Zakładam właśnie małą firmę, będę oferować szkolenia kosmetyczne. Początkowo nie spodziewam się dużych dochodów, mowiąc szczerze nie wiem czy w ogóle będzie dochód.
*Na czym można oszczędzić prowadząc firmę? * Witam wszystkich przedsiębiorców Jako początkujący chciałbym zapytać bardziej doświadczonych o realne koszty prowadzenia firmy, a dokładnie na czym nie warto oszczędzać...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)