Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

To najlepszy czas na zwiększenie kosztów

Im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym niższa podstawa opodatkowania, a w efekcie - mniejsze zobowiązania przedsiębiorcy wobec fiskusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Georgy Pchemyan/Dreamstime.com)

*Im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym niższa podstawa opodatkowania, a w efekcie - mniejsze zobowiązania przedsiębiorcy wobec fiskusa, co ma szczególne znaczenie przy podwójnej zaliczce podatkowej za listopad. Koszty uzyskania przychodu można zwiększyć dzięki zastosowaniu optymalnego sposobu amortyzacji. *

Amortyzacji podlegają środki trwałe, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Należą do nich: budynki, budowle oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, a także inne przedmioty, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu czy dzierżawy.

Istnieje kilka sposobów amortyzowania środków trwałych:

1. Amortyzacja jednorazowa do 3,5 tys. zł - dotyczy środków trwałych, których cena zakupu nie przekracza 3,5 tys. zł.

2. Amortyzacja jednorazowa w ramach pomocy de minimis dla małych podatników i podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej - dotyczy środków trwałych, których cena zakupu przekracza 3,5 tys. zł i które mieszczą się w klasyfikacji środków trwałych (m.in.: maszyny, urządzenia produkcyjne, zespoły komputerowe, maszyny budowlane, kasy fiskalne, ekrany kinowe, kioski, budki, baraki).

Z amortyzacji tej mogą skorzystać podatnicy rozpoczynający działalność oraz mali podatnicy (u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 1 mln 200 tys. euro).

3. W przypadku środków, których nie można objąć amortyzacją jednorazową, możliwe jest zastosowanie: stawek wynikających z ustawy o PIT (z możliwością ich podwyższenia i obniżenia), stawek ustalonych indywidualnie przez podatnika lub metody degresywnej. Należy jednak pamiętać, że środki trwałe amortyzowane według tych stawek muszą być zakupione jeszcze w październiku, by możliwe było uwzględnienie amortyzacji w zaliczce podatkowej za listopad.

Przykład amortyzacji samochodu osobowego o wartości 60 tys. zł: Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej na temat kosztów w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t115553.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ostatni;moment;na;optymalizacje;podatkowa;firmy,40,0,939304.html) To ostatni moment, by zapłacić mniej podaktu Październik i listopad to czas optymalizacji podatkowej w przedsiębiorstwach. Zaliczka za ten drugi miesiąc jest bowiem płacona w podwójnej wysokości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/od;stycznia;wplaty;zaliczek;podatkowych;na;nowych;zasadach,14,0,905230.html) Od stycznia wpłaty zaliczek podatkowych na nowych zasadach Zniknie podwójna zaliczka listopadowa. Zaliczka grudniowa będzie płatna do 20 stycznia kolejnego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/podatek;od;imprez;integracyjnych;uwaga;na;interpretacje;fiskusa,7,0,939271.html) Podatek od imprez integracyjnych. Uwaga na interpretację fiskusa Praktyka organów podatkowych jest sprzeczna z tym, co orzekają sądy.
Tagi: koszty uzyskania przychodu, zaliczka, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz