Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatek
20.08.2009 13:34

Trzeba zapłacić VAT od kradzieży

Pracownik, oszukując firmę, zawyża faktury dla klientów. Od jakiej kwoty należy zapłacić podatek: od pieniędzy otrzymanych przez firmę, czy wynikających z faktur?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Istotne są kwoty wynikające z przedstawionej klientowi faktury, a nie to, co firma faktycznie otrzymała - wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

W rozpatrywanej sprawie nieuczciwy pracownik przedstawiał klientowi zawyżone faktury i pobierał wyższą zapłatę. Następnie faktury na kwoty niższe zgłaszał w księgowości firmy i tylko z tych drugich kwot się faktycznie rozliczał.

Do księgowości trafiały więc dokumenty opiewające na wartości mniejsze, niż faktycznie wpłacał klient. Od niższych kwot naliczany był też w związku z tym podatek VAT. Po wykryciu oszustwa firma ma jednak obowiązek ustalić kwoty wynikające z faktur oryginalnych i odprowadzić podatek od kwot faktycznie zapłaconych przez klientów.

Przedsiębiorca, uznając taki obowiązek za niesprawiedliwy, odwołał się od decyzji urzędu skarbowego. W drugiej instancji została ona jednak utrzymana. Dla opodatkowania VAT-em nie jest bowiem istotne, jaka kwota wpłynęła faktycznie do kasy firmy.

_ Z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy _ - czytamy w interpretacji.

Tagi: podatek, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz