Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ulga internetowa w PIT 2014. Zobacz, czy możesz z niej skorzystać

Ulga internetowa w PIT 2014. Zobacz, czy możesz z niej skorzystać

Tylko podatnicy, którzy jeszcze nigdy nie rozliczali ulgi na internet oraz ci, którzy po raz pierwszy zrobili to w zeznaniu za 2013 rok, będą mogli skorzystać z takiego przywileju przy składaniu PIT w tym roku. W ten sposób można odliczyć od dochodu maksymalnie 760 złotych rocznie, jednak tylko w dwóch następujących bezpośrednio po sobie latach.

 

Z ulgi skorzystać mogą podatnicy, spełniający łącznie następujące warunki:

  • ponieśli w roku podatkowym wydatki z tytułu użytkowania internetu,
  • posiadają dokumenty potwierdzające te wydatki, z których wynika kto, co, za ile i od kogo kupił,
  • w latach wcześniejszych nie korzystali z ulgi lub po raz pierwszy odliczyli ją w zeznaniu za 2013 rok, ale wówczas odliczenie za 2014 rok będzie ostatnim.


Jak można udokumentować poniesienie kosztów? Najlepiej fakturą VAT, ale może to również być na przykład potwierdzenie przelewu z banku, jednak tylko, jeśli w tytule przelewu zostanie wskazane, że jest to płatność za internet.

Nie ma przy tym znaczenia miejsce korzystania z sieci. Odliczeniu bowiem podlegają nie tylko wydatki na internet stacjonarny, ale również mobilny czy nawet korzystanie z kafejek internetowych (pod warunkiem oczywiście, że podatnik może to potwierdzić rachunkami, które zawierają wszystkie niezbędne dane).

Tylko do limitu

Niezależnie od tego, ile rzeczywiście wyniosły wydatki na dostęp do sieci, nie można z tego tytułu pomniejszyć dochodu o więcej, niż 760 złotych. Ponadto do ulgi nie wlicza się kosztów poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną.

Przykład 1

Podatnik płacił rachunki za internet stacjonarny po 80 złotych miesięcznie, co za cały rok dało 960 złotych. Dodatkowo, od października korzystał również z internetu mobilnego, który wyniósł go 90 złotych. W sumie więc za dostęp do sieci w ciągu roku podatnik zapłacił 1050 złotych, a kwotę mógł udokumentować opłaconymi fakturami VAT.

Od dochodu nie odliczy jednak pełnej kwoty 1050, ale tylko 760 złotych. Pozostałych 290 nie można odliczyć, nawet w kolejnym roku.

Przykład 2

Roczne faktury za internet wyniosły podatnika 600 złotych, a dodatkowo do pierwszej faktury firma telekomunikacyjna doliczyła 120 złotych tytułem instalacji usługi. W sumie więc poniósł on koszty w kwocie 720 złotych. Odliczeniu podlegać będzie jednak tylko 600, ponieważ do ulgi nie wlicza się pozostałych wydatków, związanych z rozbudową, instalacją czy modernizacją sieci.

Co z usługami łączonymi? Firmy telekomunikacyjne często podpisują z klientami umowy na przykład na telewizję kablową, internet i telefon łącznie. Czy odliczeniu podlega kwota za cały pakiet? Niestety nie. Zawsze na fakturze musi być wyszczególnienie, pokazujące ile klient zapłacił za konkretne usługi. Dochód pomniejszyć będzie można tylko o kwotę, która dotyczy usługi internetowej.

Jak to rozliczyć?

Z ulgi internetowej korzystać mogą tylko opodatkowani na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej 18 i 32 procent) oraz objęci ryczałtem (na przykład z tytułu wynajmu nieruchomości). Nie mogą tego natomiast zrobić rozliczający się podatkiem liniowym lub kartą podatkową. W przeciwieństwie na przykład do ulgi na dzieci (więcej na ten temat przeczytasz tutaj), ulga internetowa nie jest też odliczana od podatku, ale od dochodu lub przychodu. To rozwiązanie dużo mniej korzystne dla podatnika.

Przykład 3

Podatnik w 2014 roku osiągnął dochód 8 tysięcy złotych. Ma prawo skorzystać z ulgi internetowej w pełnej kwocie 760 złotych. Ponieważ jest ona odliczana od dochodu, to znaczy, że 18-procentowy podatek obliczy od kwoty 7 240 złotych (8000-760) i fiskusowi będzie musiał oddać 1303 złote (18 procent z 7240).

Gdyby ulga internetowa była odliczana analogicznie do prorodzinnej, czyli od podatku, to rozliczenie byłoby dużo korzystniejsze. Podstawę opodatkowania stanowiłoby co prawda 8 tysięcy złotych, więc obliczony podatek wyniósłby 1440 złotych. Dopiero na tym etapie można by odjąć ulgę, zatem do urzędu skarbowego wystarczyłoby przelać 680 złotych (1440 - 760).

Gdzie należy ująć odliczenie? Tak jak wszystkie pozostałe - w załączniku PIT-0.

W piątym wierszu części B załącznika, a dokładniej w polach 23-26, należy zaznaczyć punkt 1 w pozycji podatnik (lub małżonek) oraz wpisać dokładną kwotę odliczenia.

Małżonkowie mogą obejść przepis, zezwalający na skorzystanie z ulgi tylko w zeznaniach za dwa kolejne lata. Wystarczy, że na przykład mąż (jeśli to on odliczał przez ostatnie dwa lata wydatki na internet od dochodu) przepisze umowę na żonę, która jeszcze nigdy nie korzystała z ulgi. W ten sposób małżonkowie odliczeń będą mogli dokonywać przez cztery lata (dwa mąż i dwa żona).

Również jeśli wydatki wyniosą więcej niż 760 złotych, to ratunkiem na odliczenie pełnej kwoty może być wspólne rozliczenie. W takim przypadku zarówno mąż, jak i żona mają oddzielne limity i w sumie mogą odliczyć 1520 złotych. Warunek jest jeden - dane obojga muszą być widoczne na fakturze lub rachunku.

Podatnicy, którzy w tym roku skorzystają z ulgi internetowej po raz pierwszy, będą mogli zrobić to ponownie jeszcze tylko raz - w zeznaniu za 2015 rok, składanym do końca kwietnia 2016. Później wydatków na dostęp do sieci nie da się już odliczyć.

Czytaj więcej w Money.pl
Masz dużo dzieci? Możesz zarobić na podatku
Sprawdź, kto najwięcej zyska na nowych przepisach.
Sprawdź, czy musisz złożyć PIT do końca stycznia
Zaniechanie tego obowiązku może cię kosztować nawet 35 tysięcy złotych grzywny.
Rozliczenie z fiskusem. Ważne terminy!
Zapominalscy zapłacą kary finansowe, nawet 35 tys. złotych.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
łama
95.155.74.* 2016-01-02 23:06
a jeśli ja mam internet wliczony w abonament telefoniczny, to również mogę go odliczyć od podatku?
Arturo_80
89.191.152.* 2015-04-29 06:42
[...] wp jak zwykle na czasie. informacja z deka nieaktualna bo 99% odatnikow juz sa rozliczni!!!!### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

jozek.li
77.45.54.* 2015-04-28 21:20
Jestem wdowcem i mieszkam z synem. Od śmierci żony 19 lat temu Internet figuruje na mnie oraz syna i tak operator wystawia faktury. Dotychczas ja odliczałem ulgę gdyż on albo nie miał dochodów albo były zbyt niskie. Czy będzie mógł odliczyć on teraz ulgę za 2014 rok i co w 2015.
Zobacz więcej komentarzy (34)