Notowania

podatki
04.02.2018 11:41

Rząd zapowiada nowe ulgi podatkowe. 4 proc. CIT dla firm niebojących się ryzyka

W najbliższych miesiącach rząd ma zaprezentować "innovation box". Za tą tajemniczą nazwą kryje się system zachęt podatkowych dla innowacyjnych firm. Będzie on dostępny już w 2018 r. A co z "małym ZUS-em"? Minister Jadwiga Emilewicz podaje realną datę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Minister Emilewicz przekonuje, że jesteśmy bardzo innowacyjnym narodem

- Jeśli przedsiębiorca opatentuje albo wypracuje nową technologię, nowe urządzenie, usługę nieznaną w momencie, kiedy zacznie ją sprzedawać i uzyskuje z niej dochody - będzie mógł być opodatkowany kwotą nie większą niż 4 proc. CIT- powiedziała w wywiadzie dla PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Pani minister przekonywała w rozmowie, że Polacy zawsze byli bardzo innowacyjnym narodem. Świadczyć ma o tym przykład Łukasiewicza, który zastanawiał się nie tylko nad tym, co to jest nafta, ale jak ją twórczo wykorzystać.

Emilewicz o krytykowaniu Kaczyńskiego

Jak przypomniała Emilewicz to świetny przykład polskiego naukowca, który, zostawił po sobie bardzo duży majątek. Tym właśnie przykładem jej resort chce inspirować kolejne pokolenia naszych rodaków niebojących się biznesowego ryzyka.

Pomóc w tym mają prostsze, lepsze prawo i przejrzystszy, bardziej sprawiedliwy system podatkowy dla wszystkich. Jednak dla inwestujących w badania i rozwój ma być coś jeszcze. Wypracowany wspólnie z Ministerstwem Finansów pakiet znany na świecie pod nazwą innovation box.

- To zachęta podatkowa, która pozwoli płacić znacząco niższy CIT tym, którzy uzyskują przychody z tytułu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych – mówi dla PAP Emilewicz. Co to znaczy?

W szczegółach oznacza to wprost 4 proc. CIT dla przedsiębiorcy, który opatentuje, albo wypracuje nową technologię, nowe urządzenie, usługę nieznaną w momencie, kiedy zacznie ją sprzedawać i uzyskuje z niej dochody.

W ocenie pani minister pozwoli to zwiększyć polskie inwestycje w badania i rozwój. Za sprawą tych rozwiązań polscy przedsiębiorcy mają zdecydowanie częściej niż do tej pory odważniej produkować i komercjalizować wyniki swoich innowacyjnych poszukiwań.

Jak dodała minister Emilewicz, ponieważ będzie to korzystna zmiana podatkowa, to będzie można z niej skorzystać już w tym roku. Pytana o tzw. mały ZUS, odpowiedziała z kolei, że realne jest, by te nowe zasady weszły w życie już od 1 stycznia 2019 r.

Przypomnijmy, że jeszcze w połowie stycznia pani minister odpowiadając na pytanie: czy ZUS dla przedsiębiorców w Polsce nie jest za wysoki? Przekonywała, że w każdym kraju każdy przedsiębiorca odpowie, że podatków powinno nie być wcale albo powinny one być niższe.

Tagi: podatki, ulgi podatkowe, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-02-2018

emerytA gdzie 8 tysięcy wolne od podatku dla każdego obywatela?

04-02-2018

rexelCzyli dostaną wszyscy przedsiębiorcy?? Bo prowadzenie biznesu w Polsce to jedno wielkie ryzyko. dzisiaj minister finansów powie, że coś wolno, a jutro … Czytaj całość

04-02-2018

M678Przeciez to jakiś bełkot. I niby kto to będzie ustalał czy to super wynalazek? I powstaną nowe strony o kotach.

Rozwiń komentarze (42)