Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ulgi podatkowe. Ministerstwo finansów chce zlikwidować ulgę na nowe technologie

0
Podziel się:

- To jest zła ulga i my ją zlikwidujemy - powiedział wiceminister finansów.

Ulgi podatkowe. Ministerstwo finansów chce zlikwidować ulgę na nowe technologie
(Dreamstime)

Wiceminister finansów Jarosław Neneman poinformował, że resort zamierza zlikwidować ulgę na nowe technologie. Jak zauważył, skorzystało z niej dotychczas niewielu _ małych _ podatników. Podkreślił jednocześnie, że resort finansów pracuje już nad założeniami efektywniejszej ulgi.

Neneman wziął w środę udział w posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. innowacyjnej gospodarki i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, która analizowała możliwości zmniejszenia obciążeń fiskalnych w sektorze MŚP, ze szczególnym uwzględnieniem składek ZUS.

Wiceminister podkreślił, że z ulgi na nowe technologie skorzystało dotychczas około 30 małych podatników. - _ To pokazuje, że ulga ta nie jest dla nich. Ona jest dla dużych. To jest zła ulga i my ją zlikwidujemy _ - powiedział.

_ - Dobra wiadomość jest jednak taka, że pracujemy nad nową ulgą i sądzę, że w ciągu miesiąca, może nieco dłużej, będą gotowe założenia w tej sprawie. Nie ukrywam, że tę ulgę staralibyśmy się skierować w stronę mniejszych podmiotów, którym jest ciężej; duzi i tak sobie poradzą _ - ocenił wiceminister.

Neneman dodał, że Ministerstwo Finansów we współpracy z resortem gospodarki pracuje też nad przepisami dotyczącymi korekty kosztów w podatkach dochodowych, _ tak, aby odbywała się ona na bieżąco _. - _ W wymiarze finansowym niekoniecznie jest to dużo, ale pod względem uproszczenia ma to duże znaczenie, zarówno dla przedsiębiorców, jak i administracji _ - zaznaczył.

Ulga na nowe technologie obejmuje wyłącznie przedsiębiorców. Nie mogą z niej korzystać podatnicy opodatkowani kartą podatkową oraz ryczałtowcy, a także podatnicy podatku liniowego. Nie rozliczają ulgi podatnicy nie będący przedsiębiorcami, np. pracownicy, zleceniobiorcy czy prowadzący działalność wykonywaną osobiście.

Maksymalna wysokość odliczenia nie może przekroczyć dochodu uzyskanego z tego źródła w danym roku podatkowym. Ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków związanych z zakupem nowych technologii. Przy czym _ nowe technologie _ definiuje się jako wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)