Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polscy przedsiębiorcy
09.06.2012 18:57

Ulgi dla przedsiębiorców. Nie chcą ich, wolą wyższe podatki

Zaledwie jedna trzecia prowadzących działalność uwzględniła w zeznaniu za 2011 rok ulgi podatkowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lisafx/Dreamstime)

*70 proc. przedsiębiorców nie korzysta z takich preferencji podatkowych, jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem - wynika z badania przeprowadzonego przez Tax Care. *

Zaledwie jedna trzecia prowadzących działalność uwzględniła w zeznaniu za 2011 r. ulgi podatkowe, wśród których najpopularniejsze były internetowa i prorodzinna.

Tylko 34 proc. ankietowanych przedsiębiorców skorzystało z ulg podatkowych - wynika z badania Tax Care i Idea Bank, w którym sprawdzono między innymi, jak wyglądało roczne rozliczenie najmniejszych przedsiębiorców, czyli osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Tak mała liczba mikrofirm korzystających z dostępnych w ustawie o PIT odliczeń może wynikać w znacznej mierze z wyboru formy opodatkowania.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do wyboru kilka form opodatkowania: skalę podatkową ze stawkami 18 proc. i 32 proc., 19-proc. podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową.

Pełne prawo do skorzystania z ulg podatkowych - łącznie z preferencyjnym wspólnym opodatkowaniem małżonków lub rozliczeniem jako osoba samotnie wychowująca dziecko - daje tylko opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Prawo do niektórych odliczeń - np. dokonanych darowizn czy wydatków na korzystanie z internetu - mają także przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Osoby płacące 19-proc. podatek liniowy mogą odliczyć w PIT tylko zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, natomiast _ kartowicze _ - tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne (osoby na karcie podatkowej nie składają rocznego zeznania, lecz deklarację PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne).

2011 r. był przedostatnim rokiem, w którym można było skorzystać z ulgi internetowej. I chociaż nie daje ona specjalnych korzyści finansowych (odliczyć od dochodu można maksimum 760 zł, co daje oszczędność na podatku między 136 zł - przy opodatkowaniu stawką 18 proc., a 243 zł - przy stawce 32 proc.), to jednak cieszy się największą popularnością.

Z tego rozwiązania podatkowego skorzystała ponad połowa (55,52 proc.) przedsiębiorców, którzy przyznali się w badaniu do korzystania z ulg.

Na drugim miejscu znalazła się ulga prorodzinna (czyli obniżenie podatku o 1112,04 zł na każde wychowywane dziecko) - odliczyło ją około 47 proc. przedsiębiorców korzystających z ulg.

Znacznie mniej zdecydowało się na darowizny na rzecz organizacji realizujących cele pożytku publicznego. W ten sposób obniżyło swoje zobowiązanie wobec fiskusa zaledwie 18 proc. korzystających z ulg przedsiębiorców.

Jak wynika z badania wciąż najmniej dostępna jest ulga na nowe technologie. Skorzystało z niej tylko 1,45 proc. przedsiębiorców obniżających zobowiązania wobec fiskusa za pomocą ulg.

Wspólnie z małżonkiem rozliczyło się tylko 27 proc. ankietowanych, a jako samotni rodzice - zaledwie 3 proc. przedsiębiorców. Zdecydowana większość, bo 70 proc. badanych, rozliczyła się oddzielnie.

Tak duża dysproporcja pomiędzy osobami, które skorzystały z preferencyjnych form rozliczenia, a tymi, którzy rozliczyli swój PIT samodzielnie, bez wątpienia wiąże się z formą opodatkowania (co potwierdza wynik dotyczący korzystania z ulg).

Jak widać, przedsiębiorcy bardziej cenią rozliczenie z fiskusem za pomocą 19-proc. stawki liniowej czy jeszcze niższych stawek stosowanych przy zryczałtowanych formach opodatkowania, niż możliwość wspólnego rozliczenia lub skorzystania z oferowanych w ustawie odliczeń.

Czytaj więcej w Money.pl
Przedsiębiorcy znowu dostaną po kieszeni O nowej wysokości składki poinformowało już Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Faktoring w Polsce. Czego boją się przedsiębiorcy? Nadal powszechne jest schematyczne postrzeganie takich usług jak faktoring co sprawia, że wiele przedsiębiorstw ogranicza swoje możliwości.
Opozycja: Rząd szykuje podatek katastralny Posłowie PiS zarzucają rządowi, że zamierza wprowadzić podatek od wartości nieruchomości, czyli podatek katastralny.
Do firm wraca optymizm. Zbadali nastroje Przedstawiciele InfoMonitora: _ Mimo spodziewanych, kolejnych fala kryzysu, nastroje wyraźnie poprawiły się _.
Tagi: polscy przedsiębiorcy, sondaż, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz