Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
składka zdrowotna
08.04.2009 13:30

Uproszczenia w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

Osoby prowadzące firmy do końca roku będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 224,24 zł miesięcznie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Osoby prowadzące firmy w okresie za marzec i następne miesiące 2009 r. z tytułu składki zdrowotnej zapłacą 224,24 zł miesięcznie. *

Dotychczas wysokość składki zmieniała się co trzy miesiące. Podstawę do jej wyliczenia stanowiło bowiem 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poszczególnych kwartałach.

Natomiast na mocy obecnie obowiązujących przepisów, do końca roku składkę zdrowotną oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia za IV kwartał 2008 roku.

Według GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w IV kwartale 2008 r. wyniosło 3.322,09 zł, a 75 proc. z tej kwoty to 2.491,57 złotych. Do końca roku przedsiębiorcy będą więc płacić składkę zdrowotną w wysokości 224,24 zł (9 proc. z 2.491,57 zł).
* Dzięki stałej składce zdrowotnej przedsiębiorcy:*

  • - nie muszą sprawdzać co kwartał wysokości przeciętnego wynagrodzenia,
  • - mogą zautomatyzować przelewy na swoich kontach bankowych i ustanowić przelewy do ZUS w stałej wysokości,
  • - mogą dokładniej prognozować koszty działania w ciągu roku.

Na zmianach skorzysta także ZUS: wprowadzenie nowych zasad naliczania składki zdrowotnej zmniejszy liczbę potencjalnych błędów w przekazywanych do ZUS dokumentach.

ZOBACZ TAKŻE:

Wcześniej podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne. Od 1 stycznia 2008 roku ich osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą je w takiej samej wysokości przez cały rok.

Tagi: składka zdrowotna, zus, firma, przedsiębiorca, wiadomości, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz