Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatek vat
27.12.2012 10:23

Ustawa deregulacyjna wchodzi w życie. VAT metodą kasową

Trzecia ustawa deregulacyjna wchodzi w życie od styczniu 2013 r. i ma ułatwić działalność przede wszystkim małym firmom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

*W styczniu 2013 r. wchodzi w życie tzw. trzecia ustawa deregulacyjna, która ma ułatwić działalność przede wszystkim małym firmom. Przedsiębiorstwa takie będą mogły skorzystać z rozliczenia VAT metodą kasową, czyli odprowadzą podatek po otrzymaniu zapłaty. *

Rząd przygotowując propozycje wprowadzenia nowych rozwiązań, argumentował, że pozwolą one ograniczyć zatory płatnicze i poprawić płynność finansową firm oraz zmniejszyć obowiązki biurokratyczne ciążące na przedsiębiorcach.

Tzw. kasowa metoda rozliczania VAT dotyczy firm o rocznych obrotach do 1,2 mln euro. Małe przedsiębiorstwa będą mogły odprowadzać VAT nie po wystawieniu faktury, ale dopiero po uzyskaniu za nią zapłaty. Obecnie podatnik, który korzysta z rozliczenia kasowego i nie otrzymał zapłaty może nie odprowadzać podatku przez pierwszych 90 dni. Później musi to zrobić, bez względu, czy kontrahent uregulował należność czy nie.

Zgodnie z nowymi przepisami odbiorca faktury, który zalega z płatnością nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego z faktury przez niego niezapłaconej. Także nie będzie mógł zaliczyć takiej faktury w koszty uzyskania przychodu. Ustawa przewiduje ponadto, że będzie można odliczać VAT od faktury zapłaconej częściowo. Skrócono także termin na rozliczenie tzw. złych długów ze 180 dni do 150 dni.

Istotna zmiana dotyczy wprowadzenia możliwości zastawiania przewidywanego zwrotu VAT z urzędu skarbowego pod zabezpieczenie kredytu. Rząd uważa, że w grę wchodzi 70 mld zł rocznie, co powinno m.in. zwiększyć zdolności kredytowe przedsiębiorców.

Ponadto ustawa przewiduje skrócenie minimalnego czasu trwania leasingu nieruchomości z 10 do 5 lat, a także objęcie leasingiem wieczystego użytkowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Dostęp do tego zawodu już nie jest regulowany Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o efektywności energetycznej, która znosi regulowanie zawodu audytora efektywności energetycznej.
Posłowie chcą ulżyć firmom. Oto ich pomysły Zobacz, co mogą zyskać firmy na propozycjach poselskich.
Ważne zmiany w rozliczaniu VAT. Posłowie za Główny cel to ograniczenie zatorów płatniczych i poprawa płynności finansowej firm.
Tagi: podatek vat, vat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz