Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Morawiecki szacuje, ile w w tym roku da uszczelnienie VAT

Morawiecki szacuje, ile w w tym roku da uszczelnienie VAT

Fot. Est News/LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ocenił w środę, że poprawa ściągalności podatku VAT może przynieść już w tym roku do budżetu 15-20 mld zł. - Uszczelnienie VAT-u to dla Polski jeden z najważniejszych tematów - podkreślił.

- Utracony VAT, który już częściowo w tym roku skompensujemy, być może nawet do poziomu 15-20 mld zł, czyli w połowie tę lukę domkniemy być może nawet w tym roku - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Przypomniał, że luka w ściągalności podatku VAT zwiększyła się z poziomu około 10 mld zł w 2008 r. do około 40 mld zł w 2016 r. - Nie ma z naszej strony na to przyzwolenia i my oczywiście w bardzo zdecydowany sposób walczymy z karuzelami vatowskimi, pustymi fakturami, wymuszaniem różnego rodzaju rozwiązań na fiskusie, które niby wiążą się z eksportem, a tak naprawdę nie ma żadnego eksportu - tłumaczył wicepremier.

Jak podkreślił, jest to "fundamentalny i ważny proces i problem dla naszego kraju", przy rozwiązywaniu którego problemy mogą jednak dotknąć pojedynczych przedsiębiorców.

- Czasami rzeczywiście jakaś "róża zostanie skrzywdzona, jak te lasy płoną, ale ja nie chcę, aby te lasy płonęły". Dla mnie jest to absolutnie fundamentalny priorytet, ale nie lekceważymy też problemów pojedynczych przedsiębiorców - podkreślił Morawiecki.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
EMERYT
2017-09-29 10:29
A CO ZE SKŁADKAMI ZDROWOTNYMI 300 ZL , KTÓRE MUSI PŁACIĆ PRZEDSIĘBIORCA-EMERYT. PRZEZ 50 LAT OPŁACANIA ZUS-U PROWADZĘ NADAL DZIAŁALNOŚĆ BO Z 1200 ZL EMERYTURY NIE WYŻYJĘ ALE MUSZE NADAL PŁACIĆ ZUS JAKO SKŁADKĘ ZDROWOTNA. PYTANIE PO CO????? JA JUŻ SWOJE ZAPŁACIŁEM I MAM EMERYTURĘ.
Gruba kasa - szacunek
2017-07-22 23:34
Wreszcie ktoś kto egzekwuje prawo. To nie są nowe podatki - po prostu państwo pozwalało wcześniej nas wszystkich okradać. Morawiecki to odwraca - szacunek!
Wojciech
2017-05-17 12:33
Wszystkie baty spadają na uczciwych przedsiębiorców.. ale już niewielu da się tak oszukiwać.
Wszyscy, którzy realnie patrzą na swój biznes szukają sobie raju, bo tylko w taki sposób można uciec z tego bagna!
Pokaż wszystkie komentarze (60)