Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uszczelnienie VAT. We wrześniu kolejne przepisy trafią do Sejmu

9
Podziel się:

Wiceminister wyjaśnił, że zmiany dotyczą rejestrowania i wyrejestrowywania firm. Dotyczą one biur wirtualnych, które świadczą usługi udostępniania adresów siedzib i firm, a także weryfikacji, czy firmy rzeczywiście istnieją.

Uszczelnienie VAT. We wrześniu kolejne przepisy trafią do Sejmu
(Shutterstock/bleakstar)

We wrześniu Sejm będzie mógł zająć się kolejnymi zmianami uszczelniającymi VAT. - Mają one dotyczyć m.in. rejestracji i wyrejestrowania firm, czy odwrotnego VAT-u - poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister finansów Wiesław Jasiński.

Jasiński powiedział dziennikarzom, że chodzi o przepisy uszczelniające, czyli takie, które np. umożliwiają egzekwowanie opodatkowania, uniemożliwiają wyłudzenie zwrotu VAT, pomagają wykryć uchylanie się od opodatkowania, czy ułatwiają odmowę wypłaty nienależnych zwrotów VAT.

- Pakiet w znacznej części dotyczy zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, ale także Ordynacji podatkowej, ustawy o podatku akcyzowym, a także kodeksu karnego-skarbowego - powiedział Jasiński. Zastrzegł, że na razie jest za wcześnie na przedstawienie szczegółów.

Wiceminister mówił, że zmiany dotyczą przede wszystkim rejestrowania i wyrejestrowywania podmiotów. - Proponujemy szerokie zmiany w tym obszarze - wyjaśnił. Wskazał, że dotyczą biur wirtualnych, które świadczą usługi udostępniania adresów siedzib i firm. Dotyczą też weryfikacji, czy firmy rzeczywiście istnieją.

- Dokonujemy likwidacji rozliczeń za okresy kwartalne. Proponujemy pewne podejście podmiotowe - powiedział Jasiński. Dodał, że ograniczona też zostanie możliwość zwrotu VAT w przyspieszonym terminie 25-dniowym. - Skonstruowaliśmy katalogi przesłanek umożliwiających stosowanie tego przyspieszonego terminu - wyjaśnił.

Zapowiedział ponadto, że zmodyfikowana zostanie instytucja odpowiedzialności podatkowej nabywców za zobowiązania kontrahenta (tzw. odpowiedzialność solidarna). - Do przesłanek zwolnienia nabywcy od odpowiedzialności solidarnej dodajemy nowe, które będą działały w katalogu z dotychczas obowiązującymi - poinformował.

Wyjaśnił, że MF zamierza też wprowadzić regulacje związane z obowiązkowymi deklaracjami elektronicznymi oraz nowy katalog towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia VAT (podatek odprowadza nabywca, a nie sprzedający). Nie ujawnił jednak, jakie produkty zostaną objęte tym mechanizmem.

- Ponownie wprowadzamy sankcje podatkowe za nierzetelne rozliczenie podatku VAT skutkujące zaniżeniem zobowiązania podatkowego lub zawyżeniem różnicy podatku naliczonego nad należnym do zwrotu lub do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych - powiedział.

Dodał, że w związku z proponowanym przez MF pakietem zostaną wprowadzone zmiany w kodeksie karnym skarbowym, odrębne od szerokich zmian, które proponuje resort sprawiedliwości. Natomiast zmiany w podatku akcyzowym mają dotyczyć zwłaszcza branży alkoholowej.

Jasiński zapowiedział, że nowe regulacje powinny być procedowane w Sejmie we wrześniu, niezwłocznie po przerwie wakacyjnej.

Wyjaśnił też, że propozycje MF konsumują ustalenia działających w MF pięciu zespołów i wcześniejsze prace prowadzone w resorcie. Prace szóstego zespołu, który zajmuje się rozwiązaniami dotyczącymi wprowadzenia akcyzy na e-papierosy będą jeszcze trwały.

Wiceminister poinformował, że w ministerstwie prowadzone są też prace dotyczące monitorowania przemieszczania się towarów wrażliwych. W najbliższych tygodniach resort finansów przedstawi wyniki prac zespołu ds. centrów logistycznych.

Wcześniej MF informowało, że w resorcie finansów powołano sześć zespołów, które przygotowują kompleksowe rozwiązania dotyczące uszczelnienia podatkowego w branżach, w których straty budżetu państwa związane z przestępczością podatkową są największe. Chodzi o branże: produkującą olej rzepakowy, spirytusową, tytoniową, elektroniczną oraz budowalną. Szósty zespół ma przygotować rozwiązania dotyczące opodatkowania e-papierosów.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Grzegorz
8 lat temu
Ale kwartalne rozliczanie VAT mikrofirm naprawdę jest rozsądne. To nie my dokonujemy wyłudzeń.
podatnik obro...
8 lat temu
świat zwariował o czym najlepiej świadczy to, że odszedł od najbardziej sensownego i prostego do bólu podatku jakim był/jest podatek obrotowy. 5% podatku obrotowego (i żadnego innego badziewia w postaci pitu citu i innego sritu ; ewentualnie godzę się na akcyzę na sensownym poziomie która obejmie wódę i fajki) i mamy raj na ziemi a cymbałki z MF są w mocny szoku kiedy widzą ile kapuchy wpływa im do budżetu.
jvv
8 lat temu
Im wyższy VAT tym większe zyski z "optymalizacji" i większa skłonność optymalizatorów do poniesienia relatywnie małego ryzyka. Wystarczy obniżyć (np. stopniowo) VAT by "skosić" kilka zer z zysku kanciarza i nikt nie będzie chciał skończyć w więzieniu dla 20000 zł, Samo się naprawi.
asb
8 lat temu
ponadto te przepisy to jasne zaproszenie do zakladania spolek w czechach ( gdzie jest juz ich kilka tysiecy ) lub w estonii . w zwiazku ze to sa male kraje kazde 100 eur to dla nich duzy przychod nie majac przy tym kosztow utrzymania obywateli ktorzy mieszkaja np. w polsce
asb
8 lat temu
no to chlopaki maja problem zamiast dzialac 3 miesiace i 25 dni , beda dzialac miesiac i 25 dni czyli do pierwszej deklaracji . ludzie to nic nie da !! nikt nie potrafi tego zrozumiec , przeciez spolki nie trzeba rejestrowac , wystarczy kupic z gotowym nipem i zaczac dzialac w ten sam dzien . no chyba ze polska wyjdzie ze swiatowej organizacji handlu no to wtedy moze zaczac tworzyc nowe prawo spolek handlowych z ktorymi nikt na swiecie nie bedzie handlowal .