Notowania

Przejdź na
vat
18.04.2012 07:18

VAT do zmiany. To ma być prawdziwa rewolucja

Radykalnie zmieni się filozofia rozliczeń podatkowych przedsiębiorców z urzędem skarbowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

*Data wystawienia faktury przestanie decydować już o tym, kiedy podatnik rozliczy się z fiskusem. Tym samym radykalnie zmieni się filozofia rozliczeń podatkowych przedsiębiorców z urzędem skarbowym *

_ Rzeczpospolita _ dotarła do najnowszego projektu zmian w VAT przygotowanego przez Ministerstwa Finansów.

Gazeta wyjaśnia, że obecnie gdy na przykład podatnik sprzeda towar 30 marca, może zdecydować czy wystawić fakturę od razu i zapłacić podatek w deklaracji za marzec, czy opóźnić ją i przesunąć uiszczenie podatku nawet do maja. Ministerstwo chce to ukrócić i proponuje, by przedsiębiorca z zasady płacił podatek po tym miesiącu, w którym doszło do transakcji_ . - Nowelizacja uprości zasady rozliczania VAT, ale w zamian czas zapłaty podatku stanie się mniej elastyczny - _podkreśla Michał Grzywacz, doradca podatkowy z kancelarii Grzywacz-Zawada.

Resort chce też zwiększyć do 20 złotych wartość gadżetów i próbek przekazywanych odbiorcom w celach promocyjnych, od których nie będzie trzeba płacić VAT-u. Uproszczona zostanie też dokumentacja w wystawianiu faktur.

Propozycje cieszą przedsiębiorców, bo likwidują bariery, które znalazły się na szczycie listy ograniczeń biznesu opracowanej przez PKPP Lewiatan. Optymizm studzi Maciej Grochulski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Paczuski & Taudul. Jego zdaniem zmiana zasad spowoduje spore zamieszanie. Bo księgowi będą musieli m.in. zmienić programy do rozliczania VAT z fiskusem.

Rozczarują się też przedsiębiorcy, którzy liczyli na powrót auta z kratką. Ograniczenia w odliczaniu VAT przy zakupie takich pojazdów i paliwa do nich będą obowiązywać także w 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Jakie są zalety kwartalnego rozliczania VAT Takie rozwiązanie umożliwia finansowanie bieżących wydatków i inwestycji, pozwalając w wielu sytuacjach uniknąć zaciągania kredytu obrotowego.
VAT może być niższy nawet o kilkanaście punktów procentowych W przypadku handlu w ramach Unii Europejskiej możemy skorzystać z różnych stawek VAT panujących w jej poszczególnych krajach.
Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, IAR, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz