Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

VAT od umów zlecenia i o dzieło

0
Podziel się:

Problem opodatkowania VAT-em umów zleceń i o dzieło budzi wśród przedsiębiorców liczne wątpliwości. Oficjalna interpretacja Ministerstwa Finansów zamiast je wyjaśnić, jeszcze zaciemniła.

VAT od umów zlecenia i o dzieło

*Problem opodatkowania VAT-em umów zleceń i o dzieło budzi wśród przedsiębiorców liczne wątpliwości. Oficjalna interpretacja Ministerstwa Finansów zamiast je wyjaśnić, jeszcze zaciemniła. *

Przepisy ustawy przewidują, że podatnikiem VAT nie jest wykonawca umowy zlecenia lub umowy o dzieło, o ile tylko umowa ta precyzuje odpowiedzialność zlecającego wobec osób trzecich.

Ministerstwo Finansów, po licznych pytaniach podatników, postanowiło wydać oficjalną interpretację w jaki sposób powinna być zdefiniowana ta odpowiedzialność, by zleceniobiorca mógł być wyłączony z opodatkowania podatkiem VAT. Ministerstwo stwierdziło, że zasadniczym kryterium jest „tożsamość czynności wykonywanych przez osobę fizyczną zatrudnioną na umowę zlecenie lub umowę o dzieło z czyn­nościami podmiotu zlecającego wykonanie tych czyn­ności „na zewnątrz”.

Niestety, stanowisko ministerstwa jest niezgodne zarówno z ustawą o VAT, jak i VI Dyrektywą i wydanym na jej podstawie orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Fakt opodatkowania podatkiem VAT zleceniobiorcy zależałby bowiem – według ministerialnej definicji – od zupełnie mu, być może, nie znanych, intencji zleceniodawcy. Zleceniobiorca nie musi wiedzieć, jak firma, z którą współpracuje, będzie wykorzystywać jego pracę.

więcej na ten temat w artykule Romana Namysłowskiego

vat
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)