Notowania

vat
17.05.2012 09:31

VAT od usług budowlanych. Ile czasu na rozliczenie?

Sprawdź co należy robić, gdy nabywca usługi w terminie 30 dni zapłaci jedynie część należności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lawcain/Dreamstime)

Świadczysz usługi budowlane? Dla powstania obowiązku podatkowego w VAT istotne są dwa momenty - dzień zapłaty i 30. dzień od wykonania usługi. Ten drugi to moment graniczny.

Według zasad ogólnych regulujących kwestię podatku VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Są jednak wyjątki, a jednym z nich to usługi budowlane, dla których ustawodawca ustanowił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, a tym samym jest inny czas na rozliczenie podatku.

Jeżeli świadczysz usługi budowlane lub budowlano-montażowe obowiązek podatkowy z tytułu
ich wykonania powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Jednak jest ograniczenie - nawet, gdy pieniądze do Ciebie nie wpłyną obowiązek podatkowy i tak powstanie 30. dnia od daty wykonania usługi.

Przykład: Jeżeli usługa została wykonana 5 kwietnia, a zapłata nastąpi po 60 dniach od wykonania usługi budowlanej, obowiązek podatkowy powstaje 30. dnia od daty jej realizacji, czyli 4 maja. W takim przypadku można zatem stwierdzić, że termin, w którym zostanie uregulowane zobowiązanie pieniężne, nie odgrywa tu istotnej roli. Ciążący na usługodawcy obowiązek zapłaty podatku powstanie i tak przed dokonaniem faktycznej płatności przez zamawiającego. Jeżeli jednak odbiorca zapłaciłby już 16 kwietnia, to byłby to jednocześnie dzień powstania obowiązku podatkowego.

Co w sytuacji, gdy nabywca usługi w terminie 30 dni zapłaci tylko część należności? Wtedy obowiązek podatkowy powstaje w dniu płatności do tej części, a do pozostałej 30. dnia o wykonania usługi, chyba że zostanie zapłacona również przed tym dniem.

Pewnym uzupełnieniem powyższej regulacji prawnej, o którym warto pamiętać, jest zapis określający, iż analogicznie obowiązek podatkowy powstaje dla robót przyjmowanych częściowo, to znaczy takich, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.

W tym przypadku, data podpisania protokołu stanowi dla wykonawcy początek biegu 30-dniowego terminu, w ciągu którego ewentualna zapłata rodzić będzie obowiązek podatkowy.

Podstawa prawna:

art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d, ust. 14, ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku
o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054).

Czytaj więcej w Money.pl
VAT może być niższy nawet o kilkanaście punktów procentowych W przypadku handlu w ramach Unii Europejskiej możemy skorzystać z różnych stawek VAT panujących w jej poszczególnych krajach.
Kwartalne rozliczenie VAT nie tylko dla małych podatników Kwartalne rozliczenie podatku VAT może stanowić pewne uproszczenie choć nie dla każdego będzie korzystne.
Zwolnienie z VAT. Uważaj na pułapki Jeśli po utracie zwolnienia przedsiębiorca dalej sprzedawał bez VAT, powinien jak najszybciej naprawić błąd, bo konsekwencje są surowe.

Autorzy: Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki (Tax Care)

Tagi: vat, wiadomości, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz