Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VAT za gotowe posiłki zostanie podniesiony

0
Podziel się:

Resort finansów przewiduje podniesienie VAT-u przy sprzedaży kawy, lodów i gotowych posiłków, ponieważ w obrocie tego tymi towarami dochodzi do nieprawidłowości.

VAT za gotowe posiłki zostanie podniesiony
(monkeybusinessimages<br>/iStockphoto)

Obszerna nowelizacja ustawy o podatku VAT jest szykowana przez Ministerstwo Finansów. Projekt który jest przedmiotem uzgodnień wewnątrzresortowych, zakłada sporo zmian w wysokości opodatkowania.

Resort przewiduje między innymi podniesienie VAT-u z 5 do 8 procent przy sprzedaży kawy, lodów i gotowych posiłków. Według ministerstwa w obrocie tego tymi towarami dochodzi do nieprawidłowości - podatnicy świadczący usługi gastronomiczne naliczają na te towary 5 proc. VAT przewidziany dla podstawowych produktów żywnościowych, a nie 8 proc. stawkę dedykowaną dla usług gastronomicznych - donosi _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Projekt zakłada też podwyższenie do podstawowej, czyli 23 proc. stawki VAT dla: wełny szarpanej, nasienia zwierząt oraz odpadów zwierzęcych surowych, niejadalnych. W tym ostatnim przypadku chodzi np. o szczeciny i sierść świń lub dzików, sierść borsuka i inne szczeciny do wyrobu szczotek i pędzli; kości (w tym słoniowe); skorupy żółwi, kopyta, pazury i dzioby.

Z 8 do 23 procent wzrośnie VAT na produkcję programów telewizyjnych. 23-proc. stawką zostaną opodatkowane również zwolnione teraz z VAT tzw. usługi pocztowe niepowszechne, świadczone przez Pocztę Polską. W ocenie skutków regulacji napisano, że zmiany stawek mają być neutralne dla budżetu.

O VAT czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w VAT. Ujawnili plany rządu Radykalnie zmieni się filozofia rozliczeń podatkowych przedsiębiorców z urzędem skarbowym.
_ Politycy PiS przyklejają sobie brodę i rozdają pieniądze _ Jest pomysł na to, jak ulżyć firmom. Podatek mógłby być niższy nawet o 250 zł miesięcznie.
Rostowski blefuje, nie będzie obniżki VAT Rząd nie zrezygnuje łatwo z wyższych o około 13 miliardów złotych wpływów podatkowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)