Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

W każdej spółce zdrowotne zapłacimy oddzielnie

0
Podziel się:

Wspólnik w kilku spółkach komandytowych lub cywilnych w każdej z nich zapłaci odrębnie składkę na zdrowotne.

W każdej spółce zdrowotne zapłacimy oddzielnie
(PAP/Radek Pietruszka)

Wspólnik w kilku spółkach komandytowych lub cywilnych w każdej z nich zapłaci odrębnie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne, w odróżnieniu od ubezpieczeń społecznych naliczana jest od każdego rodzaju działalności odrębnie.

Jedna osoba może w związku z tym zapłacić ją kilka razy. - _ Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jedna osoba była wspólnikiem, na przykład w trzech spółkach cywilnych. Może też być wspólnikiem w kilku spółkach komandytowych _ - mówi Wojciech Brewka, ekspert z Centrum Doradztwa Biznesowego SOHOFinance.

W takim przypadku, jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
_ - Ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (m.in. z pozarolniczej działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej oraz prowadzonej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych), składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca się od każdego rodzaju działalności. _

To samo dotyczy osób, które prowadzą równocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji oraz są wspólnikami spółki komandytowej.

- _ W sytuacji, gdy ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności opłaca składkę zdrowotną dwukrotnie - _wyjaśnia ZUS.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)