Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W tym roku złożysz PIT do 2 maja

0
Podziel się:

30 kwietnia wypada w sobotę, stąd wydłużenie terminu - informuje Ministerstwo Finansów.

W tym roku złożysz PIT do 2 maja
(Diego Vito Cervo/Dreamstime)

W tym roku deklaracje podatkowe za 2010 rok będzie można składać do 2 maja 2011 roku, bowiem 30 kwietnia wypada w sobotę - informuje Ministerstwo Finansów. Pracownicy, którzy chcą być rozliczeni przez pracodawcę, muszą go o tym powiadomić do 10 stycznia.

Ministerstwo wyjaśniło dziś w oficjalnym komunikacie, że jeśli końcowy termin składania PIT-ów wypada w dzień wolny od pracy, to zgodnie z Ordynacją podatkową termin na złożenie zeznania podatkowego ulega przesunięciu na najbliższy dzień pracujący, czyli w tym przypadku na poniedziałek 2 maja.

Aby skorzystać z możliwości rozliczenia dochodów przez płatnika (np. zakład pracy), pracownik musi przed 10 stycznia złożyć oświadczenie PIT-12.

_ - Tę datę należy traktować jako ostateczną na złożenie oświadczenia. Jeżeli ktoś przekaże je pracodawcy 10 stycznia, pracodawca powinien je przyjąć _ - tłumaczy rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos. Z ułatwienia mogą skorzystać ci podatnicy, którzy w 2010 roku uzyskali dochody u jednego płatnika.

Resort informuje, że w druku PIT-12 pracownik oświadcza, że przez cały rok podatkowy uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. z łącznego opodatkowania dochodów małżonków) oraz z ulg podatkowych. Wówczas płatnik oblicza roczny podatek na formularzu PIT-40 i przekazuje go, do końca lutego, podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

_ - Jeśli jednak pracownik w 2010 roku uzyskiwał inne dochody opodatkowane według skali podatkowej, musi rozliczyć się samodzielnie do 2 maja na druku PIT-37 albo PIT-36 _ - napisano w komunikacie.

Resort przypomina, że w określonych przypadkach osoba rozliczona przez pracodawcę musi sama złożyć też odrębne zeznania. Chodzi o podatników, którzy osiągnęli również przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości, z praw majątkowych, kapitałów pieniężnych czy z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19-procentową lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ministerstwo Finansów dodaje, że złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie PIT-40 przez płatnika (albo PIT-40A przez organ rentowy) nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania (PIT-37 albo PIT-36) według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy mimo złożenia oświadczenia pracownik zdecyduje się jednak skorzystać z ulg podatkowych, rozliczyć dochody wspólnie z małżonkiem lub przekazać 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t25393.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/radzimy;jak;skorzystac;z;ulgi;internetowej,3,0,709379.html) Radzimy jak skorzystać z ulgi internetowej Możemy odliczyć do 760 zł od dochodu. Wystarczy, że posiadamy faktury.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t90773.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/jak;rozliczyc;pit;przez;internet,233,0,736489.html) Jak rozliczyć PIT przez internet Więcej podatników będzie mogło się rozliczać w sieci. Prostsze będzie rozliczanie się małżonków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t115553.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/zmiany-w-prawie/jakie-ulgi-podatkowe-odliczysz-w-2011-roku.html) Ulgi podatkowe w 2011 roku. Co się zmieni? Za każdy miesiąc opieki nad dzieckiem odpiszemy od podatku 92,67 zł.
pit
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)