Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka z oszustwami podatkowymi. Rząd przyjął projekt ułatwiający ich zwalczanie

0
Podziel się:

Unowocześnione zostaną systemy teleinformatyczne, które będą wykorzystywane do przetwarzania informacji niejawnych oraz zawierających tajemnice ustawowo chronione i będą służyły ochronie bezpieczeństwa finansowego państw.

Walka z oszustwami podatkowymi. Rząd przyjął projekt ułatwiający ich zwalczanie
(PAP/Rafał Guz)

Rząd przyjął projekt ustawy umożliwiającej stworzenie systemu teleinformatycznego wspierającego zwalczanie oszustw i wyłudzeń podatku VAT. System ma wspierać organy administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej.

Unowocześnione zostaną systemy teleinformatyczne, które będą wykorzystywane do przetwarzania informacji niejawnych oraz zawierających tajemnice ustawowo chronione i będą służyły ochronie bezpieczeństwa finansowego państw. Te działania ma wykonywać specjalnie powołana przez Skarb Państwa spółka celowa.

Chodzi przede wszystkim o doprowadzenie do zmniejszenia luki w VAT. Niedobór podatku VAT szacowany jest przez różne źródła od 25 do 40 miliardów złotych. Dzięki wprowadzanym rozwiązaniom powinna wzrosnąć skuteczność wykrywania przestępstw i wykroczeń skarbowych oraz karalność ich sprawców. Chodzi też o szybkie egzekwowanie wyłudzonych lub niezapłaconych kwot. Rząd zakłada, że efektem nowych rozwiązań będzie również mniejsza liczba nieuzasadnionych kontroli u przedsiębiorców.

"Przygotowanie tej ustawy stanowi spełnienie obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w expose, w którym zapowiedziała rozwiązania ograniczające zakres wyłudzeń podatku VAT" - dodało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Zaznaczono, że w wielu krajach należących do OECD wdraża się systemy informatyczne, które wspomagają zmniejszenie luki finansowej w dochodach państwa z tytułu podatków, w tym z VAT.

CIR wyjaśniło, że w praktyce chodzi o budowę, rozbudowę lub unowocześnienie istniejących systemów teleinformatycznych oraz budowę systemów teleinformatycznych wspierających administrację podatkową, służbę celną i kontrolę skarbową w wykrywaniu naruszeń prawa podatkowego. Systemy te będą wykorzystywane do przetwarzania informacji niejawnych oraz informacji zawierających tajemnice ustawowo chronione i będą służyły ochronie bezpieczeństwa finansowego państwa.

Zadania te ma realizować specjalnie powołana przez Skarb Państwa spółka celowa (spółka z o.o.). "Oznacza to, że przedmiotem działalności tej spółki nie będzie pozyskiwanie i administrowanie danymi podatników, ale właśnie przygotowanie rozwiązań informatycznych i wyposażenie organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej w systemy teleinformatyczne, urządzenia informatyczne lub oprogramowanie zapewniające zwiększenie efektywności działań tych organów" - zapewniono.

Wskazano, że jeżeli będzie konieczność przetwarzania danych osobowych, zawarta zostanie - przewidziana ustawą o ochronie danych osobowych - stosowna umowa zapewniająca ich ochronę.

Zgodnie z projektem spółka celowa nie będzie prowadziła działalności komercyjnej, nie będzie miała także dostępu do tajemnic handlowych.

"Zasadniczo wprowadzone zmiany służą ograniczeniu nieprawidłowości w obszarze finansów publicznych i obrotu towarowego. Mają prowadzić do sprawnego wykrywania nadużyć podatkowych i zapobiegać ich powstawaniu. Powinny zapewnić ochronę rynku przez ograniczenie szarej strefy i zmniejszenie luki podatkowej" - podsumowano.

Ustawa ma obowiązywać po 7 dniach od daty ogłoszenia w dzienniku Ustaw.

Zobacz także: Zobacz także: Będzie obniżka podatku VAT?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)