Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warto odłożyć zakup biura lub sklepu

0
Podziel się:

Warto zaczekać do nowego roku z zakupem budynku lub lokalu niemieszkalnego, które są przeznaczone na cele zarobkowe. Od nowego roku taką inwestycję można będzie amortyzować nawet cztery razy szybciej niż obecnie.

*Warto zaczekać do nowego roku z zakupem budynku lub lokalu niemieszkalnego, które są przeznaczone na cele zarobkowe. Od nowego roku taką inwestycję można będzie amortyzować nawet cztery razy szybciej niż obecnie. *
Nowe, korzystniejsze zasady amortyzacji podatkowej budynków i lokali o charakterze niemieszkalnym przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustaw podatkowych, który jest na etapie prac sejmowych. Zgodnie z nową treścią art. 22j ustawy o PIT oraz art. 16j ustawy o CIT z prawa do skróconej amortyzacji będzie można skorzystać także wtedy, gdy jej przedmiotem są budynki i lokalnie niemieszkalne.

Według obecnego stanu prawnego właściciele takich nieruchomości wykorzystywanych dla potrzeb działalności gospodarczej lub osiągania dochodów z najmu mogą stosować roczną stawkę amortyzacji nie wyższą niż 2,5 proc. Tyle samo w koszty mogą więc wliczać zarówno osoby, które nabyły nowy lokal użytkowy, jak i wpisały po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych obiekt liczący dziesiątki lat. Przepisy przywołanych artykułów pozwalają bowiem na stosowanie przyspieszonej amortyzacji tylko w odniesieniu do budynków i lokali o charakterze mieszkalnym, a z obiektów o innym przeznaczeniu - tylko niektórych kiosków towarowych i budynków zastępczych.

Projektowany przepis zlikwiduje więc dość kontrowersyjne niejednakowe traktowanie od strony kosztów podatkowych budynków oraz lokali, w zależności od tego, czy mają charakter mieszkalny lub nie.

Od 2,5 do 10 proc.

Ustawodawca nie zamierza jednak zasad tych ujednolicić. O ile w przypadku budynków i lokali mieszkalnych kluczowe znaczenie ma to, czy można je zakwalifikować do kategorii "używanych", o tyle w odniesieniu do lokali użytkowych kluczową rolę nadal będzie odgrywał dokładny wiek nieruchomości. Kryteria przyjęte w art. 22j ust. 3 ustawy o PIT i analogicznym przepisie ustawy CIT dla budynków, lokali i budowli (za używane można je uznać, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy) niestety, nie mogą być dalej stosowane w odniesieniu do lokali użytkowych.

Zgodnie z brzmieniem dodanego do ustaw przepisu, dla budynków (lokali) niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5 proc., podatnicy, "mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż: 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do użytkowania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat."

Z rachunku tego wynika, że na maksymalne 10-proc. roczne wliczanie w koszty budynku lub lokalu o charakterze niemieszkalnym będzie można sobie pozwolić dopiero wtedy, gdy ów obiekt będzie liczył co najmniej 30 lat. Podczas gdy w przypadku budynku lub lokalu mieszkalnego dla uzyskania takich samych korzyści podatkowych wystarczy nabyć obiekt liczący co najmniej 5 lat.

Z drugiej zaś strony, nawet wtedy, gdy od oddania obiektu do używania upłynął choćby rok, podatnik będzie miał prawo zastosować stawkę amortyzacji wyższą niż 2,5 proc.

Skorzystają nowi podatnicy

Nie mniej ważną okolicznością jest termin wprowadzenia takiego obiektu po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez podatnika. Stawkę amortyzacji ustala się bowiem zasadniczo na cały okres, w którym podatnik ma prawo pomniejszać koszty o ustaloną kwotę. Ustala się ją według zasad obowiązujących w momencie dokonywania tego wpisu. Oznacza to, że jeśli budynek lub lokal użytkowy będą wpisywane do ewidencji przed zmianą przepisów (do końca roku), podatnik nie może - ani teraz, ani po nowym roku - zastosować wyższej stawki amortyzacji niż 2,5 proc. Nawet wtedy, gdy obiekt ten liczy 30 lub więcej lat. Wynika z tego, że z dobrodziejstwa nowej regulacji nie skorzystają podatnicy, którzy aktualnie amortyzują lokale lub budynki niemieszkalne lub wpiszą takie obiekty do ewidencji środków trwałych przez styczniem.

Zakup teraz, wpis później

W tej sytuacji warto więc przynajmniej rozważyć termin planowanych inwestycji w takim zakresie. Jednak wtedy trzeba spojrzeć na zakres planowanych zmian podatkowych dotyczących nieruchomości kompleksowo. Z innej strony bowiem warto nabyć nieruchomość jeszcze przed końcem roku. Jej posiadacz zagwarantuje sobie w ten sposób obowiązujące aktualnie prawo do zwolnienia z podatku przychodu ze sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat od nabycia. W przypadku nieruchomości nabytych po nowym roku zastosowanie będzie miał inny nowy przepis - niezależnie jak długo będzie ona we władaniu podatnika, zawsze przy sprzedaży będzie on musiał zapłacić 19-proc. podatek liczony od dochodu.

| KOMENTARZ: |
| --- |
| By zoptymalizować podatkowo jedną i drugą nową regulację, najkorzystniej będzie kupić używany budynek lub lokal niemieszkalny przed końcem roku, ale do ewidencji środków trwałych wpisać go po 1 stycznia, już pod rządami korzystniejszych przepisów o amortyzacji. |

nieruchomości
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)