Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warto odwołać się od decyzji pokontrolnej

0
Podziel się

Kar nałożonych przez urzędników nie trzeba wpłacać aż do rozpatrzenia odwołania.

Warto odwołać się od decyzji pokontrolnej
bErlgRrF

W pierwszym półroczu aż 95 procent z 38 tysięcy decyzji pokontrolnych urzędów skarbowych nie zostało wykonanych natychmiast. Dzięki temu podatnicy zaoszczędzili aż 563 miliony złotych.

Od stycznia skasowano regułę natychmiastowej wykonalności decyzji skarbowych i wprowadzono zasadę, że podatnik nie płaci domiaru, jeżeli złoży odwołanie.

_ Puls Biznesu _ pisze, że z tego przepisu podatnicy chętnie korzystają. Od stycznia do czerwca z 38 tysięcy decyzji pokontrolnych tylko 2 tysiące zostało wykonanych natychmiast. W tym czasie fiskus zyskał 111 milionów złotych, podczas gdy w całym ubiegłym roku - aż 1, 6 miliarda złotych.

bErlgRrH

Eksperci pozytywnie oceniają zmianę przepisów. Była wiceminister finansów Irena Ożóg podkreśla, że nowe regulacje sprawdzają się w praktyce. Firma, która jest pewna swoich racji, składa odwołanie od decyzji. Budżet na tym nie traci, ponieważ organy skarbowe w razie przegranej nie muszą oddawać zagarniętych kwot z odsetkami. Jeżeli natomiast fiskus wygra, to i tak otrzyma zaległość plus odsetki.

ZOBACZ TAKŻE:

bErlgRsi
prawo podatkowe
KOMENTARZE
(0)