Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
04.12.2009 08:05

Warto odwołać się od decyzji pokontrolnej

Kar nałożonych przez urzędników nie trzeba wpłacać aż do rozpatrzenia odwołania.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W pierwszym półroczu aż 95 procent z 38 tysięcy decyzji pokontrolnych urzędów skarbowych nie zostało wykonanych natychmiast. Dzięki temu podatnicy zaoszczędzili aż 563 miliony złotych. *

Od stycznia skasowano regułę natychmiastowej wykonalności decyzji skarbowych i wprowadzono zasadę, że podatnik nie płaci domiaru, jeżeli złoży odwołanie.

_ Puls Biznesu _ pisze, że z tego przepisu podatnicy chętnie korzystają. Od stycznia do czerwca z 38 tysięcy decyzji pokontrolnych tylko 2 tysiące zostało wykonanych natychmiast. W tym czasie fiskus zyskał 111 milionów złotych, podczas gdy w całym ubiegłym roku - aż 1, 6 miliarda złotych.

Eksperci pozytywnie oceniają zmianę przepisów. Była wiceminister finansów Irena Ożóg podkreśla, że nowe regulacje sprawdzają się w praktyce. Firma, która jest pewna swoich racji, składa odwołanie od decyzji. Budżet na tym nie traci, ponieważ organy skarbowe w razie przegranej nie muszą oddawać zagarniętych kwot z odsetkami. Jeżeli natomiast fiskus wygra, to i tak otrzyma zaległość plus odsetki.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: prawo podatkowe, fiskus, reguła, natychmiastowej, wykonalności, oszczędność, miliony, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz