Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielki kontrakt Sygnity dla Ministerstwa Finansów wszedł w decydującą fazę

0
Podziel się:

Dzięki technologii Sygnity, podatnicy zalogowani do Portalu Podatkowego mają dostęp do większej ilości usług i obsługi swoich spraw drogą elektroniczną.

Janusz R. Guy, prezes Sygnity
Janusz R. Guy, prezes Sygnity (Sygnity)
bEIIpnqt

Ministerstwo Finansów oddało do użytku kolejną funkcjonalność Portalu Podatkowego, umożliwiającą podatnikom bezpośredni kontakt online z administracją podatkową - podał generalny wykonawca systemu e-Podatki, spółka Sygnity.

"Dzięki technologii Sygnity podatnicy zalogowani do Portalu Podatkowego mają dostęp do większej ilości usług i obsługi swoich spraw drogą elektroniczną. Funkcjonalności portalu umożliwiają dostęp online do indywidualnych danych podatkowych i wymianę korespondencji z administracją podatkową. Podatnik po zalogowaniu się będzie miał dostęp do złożonych deklaracji, dokumentacji prowadzonych spraw podatkowych i informacji o stanie rozliczeń z Urzędem Skarbowym" - czytamy w komunikacie.

Druga odsłona Portalu Podatkowego umożliwia składanie dokumentów takich jak wnioski, korekty, deklaracje czy zeznania podatkowe w formie elektronicznej. Odbywa się to za pomocą formularzy interaktywnych lub kreatora dokumentów, które prowadzą użytkownika przez wypełnienie zeznania podatkowego. Proces składania formularzy jest łatwiejszy dzięki funkcjonalności automatycznego wypełniania części pól danymi. Stworzony w ten sposób dokument można zapisać, a wersję roboczą edytować przed wysłaniem - informuje Sygnity.

bEIIpnqv

- O ile pierwszy element Portalu Podatkowego stanowił jedynie źródło informacji dla podatnika, to możliwość założenia indywidualnego konta jest już ogromnym udogodnieniem dla klientów administracji podatkowej. Logowanie pozwala bowiem na dostęp do własnych danych podatkowych oraz na kontakt drogą elektroniczną z organami podatkowymi. To niezwykle ważny moment dla idei e-państwa. Do tej pory elektroniczna komunikacja obywatela z administracją w tak szerokim zakresie nie była w Polsce możliwa - powiedział wiceprezes Sygnity Roman Durka, cytowany w komunikacie.

- Ten projekt ułatwi życie milionom Polaków i zbliży nas do europejskich standardów przyjaznej administracji - podkreślił prezes Janusz R. Guy cytowany w komunikacie.

Wymienione funkcjonalności Portalu Podatkowego dotyczą podatków: KP - Karta Podatkowa, PCC - Podatek od czynności cywilnoprawnych, SD - Podatek od Spadków i Darowizn oraz PIT (w ramach zeznania PIT-37). W ramach projektu e-Podatki Ministerstwo Finansów planuje włączać te funkcjonalności w zakresie kolejnych podatków - PIT, CIT oraz VAT.

Pierwszy element systemu

W sierpniu 2014 roku Sygnity oddało Ministerstwu Finansów pierwszy z dwóch etapów Portalu Podatkowego będącego elementem nowego systemu e-Podatki. Uruchomiona wówczas ogólnodostępna część miała charakter poradnikowy. Udostępniona w poniedziałek interaktywna platforma dopełnia pierwszą część portalu o panel indywidualny podatnika dostępny po rejestracji do konta.

bEIIpnqB

Portal Podatkowy to system teleinformatyczny administracji podatkowej, który powstał w ramach projektu e-Podatki. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia jest Sygnity. Portal służy do kontaktu organów podatkowych z podatnikami, płatnikami i inkasentami w zakresie wnoszenia podań, składania deklaracji oraz doręczania pism za pomocą komunikacji elektronicznej.

Sygnity to producent oprogramowania, zajmujący się tworzeniem zaawansowanych systemów informatycznych dla firm oraz świadczeniem usług IT. W roku finansowym 2014/2015 (1 października 2014 - 30 września 2015) skonsolidowane przychody spółki wyniosły 429,3 mln zł.

Zobacz też: * *Kontrole skarbowe. Do kogo inspektorzy zapukają w pierwszej kolejności?

bEIIpnqC
bEIIpnqW
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)