Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wymiana udziałów w spółce będzie łatwiejsza

0
Podziel się:

Osoba fizyczna wnosząca akcje w spółce kapitałowej do innej spółki kapitałowej nie będzie podlegała opodatkowaniu PIT.

Wymiana udziałów w spółce będzie łatwiejsza
(Otnaydur/Dreamstime.com)

Niewykluczone, że od przyszłego roku osoba fizyczna wnosząca swoje udziały (akcje)
*w spółce kapitałowej do innej spółki kapitałowej nie będzie podlegała opodatkowaniu PIT. *

Wyłączenie opodatkowania takiej transakcji przewiduje dyrektywa nazywana powszechnie _ Podatkową Dyrektywą o Fuzjach _. Zgodnie z jej treścią, nie stanowi podstawy do opodatkowania dochodu objecie przez wspólnika lub akcjonariusza udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład w postaci udziałów (akcji) innej spółki kapitałowej.

Obie spółki muszą jednak podlegać opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Aby możliwe było skorzystanie z preferencji podatkowej przewidzianej w Dyrektywie wymaga się, by po przeniesieniu przez wspólnika lub akcjonariusza udziałów w pierwszej spółce na rzecz drugiej spółki, ta druga spółka posiadała większość praw głosu w spółce pierwszej.

PRZYKŁAD: Pan Tomasz jest właścicielem 60 proc. udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (ABC), które chciałby przenieść na rzecz innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (XYZ). W aktualnym stanie prawnym udziały, jakie objąłby w XYZ w zamian za wkład w postaci udziałów w ABC, stanowiłyby dla niego przychód podatkowy. Dyrektywa wyłącza jednak możliwość opodatkowania takiego przychodu. Skorzystanie z tego wyłączenia wymaga jednak, by w wyniku _ wymiany udziałów _ spółka XYZ nabyła w spółce ABC większość praw głosu. W przypadku wniesienia przez Pana Tomasza 60 proc. udziałów w spółce ABC warunek ten będzie zapewne spełniony. Nie byłoby jednak możliwe skorzystanie z preferencji, jeżeli Pan Tomasz wniósłby do XYZ jedynie np. 15 proc. udziałów w ABC (zakładając, że XYZ nie posiadała wcześniej żadnych udziałów w ABC).

Transakcja _ wymiany udziałów _ jest wykorzystywana najczęściej w procesie restrukturyzacji biznesowej lub kapitałowej. Może ona prowadzić do optymalizacji opodatkowania przepływów kapitału lub być czynnością poprzedzającą połączenie obu spółek kapitałowych przy zastosowaniu uproszczonej procedury połączenia.

Preferencje przewidziane Podatkową Dyrektywą o Fuzjach funkcjonują już od kilku lat na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Niemniej, dopiero teraz rozważane jest objecie nimi także osób fizycznych. Zezwala na to bowiem Dyrektywa. Stąd Ministerstwo Finansów, przestawiając założenia do zmian w ustawach o podatkach dochodowych, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. zawarło w nich także odpowiednie zapisy dotyczące wyłączenia z opodatkowania transakcji wymiany udziałów dokonywanej przez osobę fizyczną.

Warto także dodać, że przy okazji powyższych zmian ulegną zmianie dotychczasowe regulacje dotyczące wymiany udziałów przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawych. Zmiany mają na celu doprecyzowanie aktualnie obowiązujących przepisów oraz wprowadzenie nowych przepisów zapobiegających wykorzystywaniu _ wymiany udziałów _ do uchylania się od opodatkowania.

Autor jest doradcą podatkowym z działu doradztwa podatkowego kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)