Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wynajem lokalu wycofanego z ewidencji a VAT

Jeśli wynajmu lokalu wspólnego dokonuje współmałżonek przedsiębiorcy, można uniknąć opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kamoteus/CC/Flickr)

Tak wynika z decyzji podatkowej, wydanej przez Izbę Skarbową w Katowicach. W przypadku, gdy lokal, wykorzystywany do działalności gospodarczej jest własnością wspólną obojga małżonków, a nakładów na jego zakup nie rozliczono w ramach podatku od towarów i usług, po skreśleniu go z ewidencji może być wynajmowany przez drugiego małżonka bez konsekwencji w podatku VAT.

Taka decyzja zapadła w drugiej instancji, pierwotnie bowiem urząd skarbowy zakwestionował stanowisko podatnika.

Dla Izby Skarbowej istotnych było kilka czynników:

  • - lokal stanowił współwłasność obojga małżonków
  • - został on skreślony z ewidencji środków trwałych w firmie męża
  • - umowa najmu podpisana była wyłącznie przez żonę
  • - w urzędzie skarbowym małżonkowie złożyli pismo, wskazujące, że całość przychodu uzyskanego z najmu lokalu użytkowego będzie opodatkowana przez nią
  • - nakładów na nabycie lokalu użytkowego nie rozliczono w ramach podatku od towarów i usług

_ Świadczący usługę najmu będzie podatnikiem podatku od towarów i usług wówczas, gdy najem ten będzie wykonywał we własnym imieniu i na własny rachunek. Jeżeli przedmiotem najmu jest rzecz stanowiąca majątek wspólny małżonków, to podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonuje wynajmu we własnym imieniu (który jest stroną czynności prawnej). _

_ Prawa i obowiązki określone przepisami o podatku od towarów i usług (w tym również obowiązek rozliczenia tegoż podatku) w takiej sytuacji dotyczą tylko jednego z małżonków. _ - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Tagi: podatek vat, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz