Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
10.02.2010 14:15

Wyższe limity VAT nie dla rezygnujących ze zwolnienia

Podatnik, który w 2009 roku z własnej woli wybrał opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, nie może w 2010 skorzystać z nowych przepisów o powrocie do zwolnienia od tego podatku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radu Razvan/Dreamstime.com)

Podatnik, który w 2009 roku wybrał opodatkowanie VAT nie może w tym roku wrócić do zwolnienia korzystając z nowych przepisów.

Limit obrotów, po przekroczeniu których trzeba zarejestrować się jako podatnik VAT wzrósł od stycznia 2010 dwukrotnie: z 50 do 100 tysięcy złotych.

Obowiązek wejścia na VAT pojawia się jednak w trakcie roku - czyli podatnik, którego obroty przekroczyły np. w lipcu 2009 obowiązujący wtedy limit 50 tysięcy złotych - już od sierpnia stawał się VAT-owcem. Natomiast przekraczający limit 50 tysięcy w grudniu nie musiał płacić podatku, o ile tylko nie miał obrotów wyższych niż nowy próg - 100 tysięcy złotych.

Sytuacja taka była wyraźnie niesprawiedliwa dla podatników, którzy osiągnęli w trakcie roku obroty pomiędzy 50 a 100 tysięcy złotych.

W związku z tym w ustawie wprowadzono przepisy przejściowe. Z obrotami pomiędzy _ starym _ a _ nowym _ progiem można było od stycznia wrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT.

Tak samo i w roku 2010 - jeśli w trakcie roku obroty będą wyższe niż 100 tysięcy złotych, niższe natomiast niż przyszłoroczny próg 150 tysięcy, firma _ wpadnie w VAT _ tylko od przekroczenia pierwszego limitu - a od przyszłego stycznia będzie mogła wrócic do zwolnienia.

Przepis przejściowy nie dotyczy jednak podatników, którzy w 2009 roku ze zwolnienia zrezygnowali dobrowolnie, a ich obrót był niższy niż 50 tysięcy. Prawo do zwolnienia z VAT od stycznia tego roku nie będzie im przyslugiwać - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Powrócić na zwolnienie będą mogli jedynie na zasadach ogólnych: po upływie pełnego roku od zakończenia tego, w którym zdecydowali się na zwolnienie, czyli od stycznia 2011 roku.

Tagi: vat, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz