Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wzrośnie składka na ZUS dla przedsiębiorców. Wiemy, o ile

0
Podziel się:

Składka na ZUS dla przedsiębiorców wzrośnie do 1121,52 zł.

Wzrośnie składka na ZUS dla przedsiębiorców. Wiemy, o ile
(Krystian Dobuszyński / Reporter)

W IV kwartale 2015 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, wyniosło 4280,80 zł - wynika z najnowszych danych GUS. Ta kwota stanowi podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. I dzięki temu eksperci ekonomiczni Pracodawców RP obliczyli, jaką kwotę każdego miesiąca w 2016 r. poniosą przedsiębiorcy na składki ZUS.

Podstawę kwoty comiesięcznych składek na ZUS stanowi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku preferencyjnych składek - 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku 2016.

Dzięki publikacji najnowszych danych GUS, możliwe było obliczenie tegorocznych składek. I tak łączna miesięczna kwota składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (łącznie z dobrowolną składką chorobową) przedsiębiorców wyniesie 1121,52 zł. Z kolei obniżona składka dla osób prowadzących działalność gospodarczą przez pierwsze dwa lata ukształtuje się na poziomie 465,28 zł.

Składka dla przedsiębiorców wzrośnie o 2,7 proc. Oznacza to, że zapłacą oni o 29,24 zł więcej. Z kolei składka preferencyjna wzrosła o 4,3 proc - w przeliczeniu to 19,08 zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)