Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zagraniczne pensje pod lupą fiskusa

0
Podziel się:

Pracujący za granicą nie ukryją się przed polskim fiskusem. Pierwsze dane o odsetkach z rachunków w bankach innych krajów Unii już są rozsyłane do Urzędów Skarbowych.

Zagraniczne pensje pod lupą fiskusa

*Pracujący za granicą nie ukryją się przed polskim fiskusem. Pierwsze dane o odsetkach uzyskanych z rachunków w bankach innych krajów Unii Europejskiej już są rozsyłane do Urzędów Skarbowych. *
Obowiązek przekazywania informacji o zyskach z oszczędności został wprowadzony unijną dyrektywą i obowiązuje od 1 lipca ubiegłego roku.
Informacji z zagranicznych banków obawiać się mogą także pracujący poza Polską, którzy nie ujawnili przed fiskusem osiąganych tam dochodów. Skarbówka, dowiedziawszy się o istnieniu zagranicznego konta zawsze może zainteresować się, po co było ono potrzebne i skąd brały się na nim pieniądze. Stąd już tylko krok do sprawdzenia, czy podatnik nie zataił uzyskanych za granicą dochodów.

Problem będą mieli jednak przede wszystkim ci, którzy zapomnieli bądź zaniedbali zapłacić tak zwane "belkowe". Wprowadzony w 2002 roku podatek od zysków kapitałowych obowiązuje bowiem polskich podatników także wtedy, gdy zyski te osiągają oni za granicą.
Jak podaje Rzeczpospolita, większość krajów Unii Europejskiej pobiera podatek od odsetek wypłacanych obcokrajowcom. Na przykład w Irlandii wynosi on 10 proc. W takim wypadku, obliczając podatek w Polsce, można odliczyć kwotę pobraną za granicą. W niektórych państwach podatek u źródła nie jest pobierany. Wtedy w Polsce trzeba odprowadzić 19 proc. Dotyczy to m.in. odsetek uzyskanych w Wielkiej Brytanii.

Podatek od odsetek należało, co prawda, rozliczyć w zeznaniu rocznym, jednak ci, którzy tego nie zrobili wciąż jeszcze mogą złożyć korektę zeznania. W przypadku, gdy tego nie zrobią, przed wezwaniem przez Urząd Skarbowy, muszą liczyć się z dodatkowymi karami.
Ci, którzy dobrowolnie przyznają się do zatajonych wcześniej przychodów i złożą tak zwany "czynny żal" zobowiązani są jedynie do zapłaty kranych odsetek.

Bez naszej zgody informacji nie będą przesyłać jedynie banki z Austrii, Luksemburga i Belgii. Takie rozwiązania wynegocjowały bowiem te kraje podczas prac nad pryjęciem unijnej dyrektywy.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)