Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaległości podatkowe niekiedy bez odsetek za zwłokę

0
Podziel się:

W kliku przypadkach jednak zalegający z zapłatą podatnik nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów.

Zaległości podatkowe niekiedy bez odsetek za zwłokę
(Bartosz Krupa/East News)

Wystarczy, że złoży do urzędu odwołanie lub zostanie wszczęte postępowanie, a naliczanie odsetek może zostać wstrzymane.

Co do zasady, od zaległości podatkowych (np. nieuregulowanych w terminie zaliczek na PIT)
, fiskus nalicza odsetki za zwłokę. Odsetki grożą także w przypadku nienależnie oddanych nadpłat i zwrotów podatków, nienależnych lub zawyżonych wynagrodzeń płatników i inkasentów, czy oprocentowania nienależnej nadpłaty bądź zwrotu podatku. Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek urzędu skarbowego. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których powstaniu zaległości podatkowej nie towarzyszy naliczanie odsetek za zwłokę.

Pomijane odsetki w wysokości 6 zł

Fiskus nie naliczy odsetek za zwłokę w związku z powstaniem zaległości podatkowej, jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej. Aktualnie opłata ta wynosi 6,60 zł.

Dwa lata na wskazanie dłużnika

Odsetek nie nalicza się również, jeśli w ciągu dwóch lat po złożeniu zawierającej błędy wyliczeniowe deklaracji podatkowej fiskus nie zauważy błędu.

Dokładniej, odsetki nie będą naliczane za okres od dnia następnego po upływie dwóch lat od dnia złożenia deklaracji, od zaległości związanych z popełnionymi błędami rachunkowymi lub oczywistymi omyłkami, jeżeli w tym okresie nie zostały one ujawnione przez organ podatkowy.

Naliczanie odsetek wstrzymuje postępowanie lub odwołanie

_ Zamrożonym _ okresem naliczania odsetek za zwłokę w zapłacie podatku jest czas trwania postępowania podatkowego oraz okres zawieszenia takiego postępowania. Odsetki nie będą naliczane za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji, jeżeli decyzja nie została doręczona w terminie 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. W przypadku zawieszenia postępowania z urzędu – naliczanie odsetek będzie wstrzymane od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania do dnia doręczenia postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania.

Co więcej, fiskus wstrzyma się z naliczaniem odsetek za zwłokę także w przypadku złożenia przez podatnika odwołania. Chodzi tu o brak naliczania odsetek za okres od dnia następnego po tym, jak urząd skarbowy przekaże odwołanie wraz z aktami sprawi do organu odwoławczego do dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy.

Czytaj więcej w Money.pl
Co grozi za niepłacenie składek ZUS? Aby uniknąć konsekwencji, możesz złożyć wniosek o odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie zobowiązań wobec państwa.
Preferencje podatkowe. Więcej firm skorzysta Dzięki spadkowi kursu złotego względem euro więcej przedsiębiorców skorzysta w przyszłym roku np. z prawa do kasowego rozliczania VAT. To jednak nie wszystko.
Fatalne wiadomości w sprawie janosikowego Jeżeli samorząd nie zapłaci w terminie, minister finansów określa wysokość zobowiązania wraz z odsetkami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)