Notowania

zus
15.01.2013 08:24

Zaległości wobec ZUS mogą być umorzone

Przedsiębiorcy, którzy mają długi w ZUSie mają szansę na pozbycie się ich raz na zawsze. Dziś wchodzi w życie ustawa o abolicji tych składek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Przedsiębiorcy, którzy mają długi w ZUSie mają szansę na pozbycie się ich raz na zawsze. Chodzi o zaległości z tytułu nieopłaconych składek ubezpieczeniowych za lata 1999-2009. Dziś wchodzi w życie ustawa o abolicji tych składek.

Abolicja obejmuje ponad 420 tysięcy przedsiębiorców - podkreśla prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Łączna wartość ich zobowiązań wynosi około 800 milionów złotych. Prezes Derdziuk zaznaczył, że umorzone składki będą miały wpływ na wysokość rent i emerytur.

Okres, za który składki przedsiębiorcy zostaną anulowane, nie zostanie uwzględniony przy ustalaniu jego prawa do emerytury lub renty. Dlatego też każdy musi rozważyć, czy mu się to opłaci - podkreśla rozmówca.

Kilkuletnie zaległości w systematycznym opłacaniu składek spowodowane są przede wszystkim częstymi zmianami przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na abolicji skorzystają jednak nie tylko ci przedsiębiorcy, którym ZUS naliczył dług z powodu niejasnych przepisów ale także ci, którzy celowo nie płacili składek.

Jednak, jak mówi prezes Derdziuk, ważne jest przede wszystkim to, że ci, którzy mieli problemy będą mieli szansę powrotu na rynek. Ci natomiast, którzy są nierzetelni będą mieli szansę być rzetelnymi na przyszłość.

Przedsiębiorcy mają dwa lata na złożenie w ZUSie wniosku w sprawie umorzenia składek.

Czytaj więcej w Money.pl
Państwo chce umorzyć ponad 860 mln zł Ustawa _ darująca _ zaległe składki ZUS, ma objąć setki tysięcy osób. Eksperci alarmują - nie wszystkim się należy.
ZUS odda firmom pieniądze. Za karę Przedsiębiorcy dostali dodatkową ochronę. Nie poniosą już podwójnych kar za zaległe opłaty.
Składki znowu w górę. Kto zapłaci więcej? Od kwietnia wzrasta składka wypadkowa, ale nie dla wszystkich. Sprawdź, czy dotknie również ciebie.
Tagi: zus, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, gospodarka polska, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz