Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika nie jest całkiem martwa. Właśnie sięgnął po nią WSA

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika nie jest całkiem martwa. Właśnie sięgnął po nią WSA

30 stycznia 2018 roku WSA w Warszawie uchylił decyzję Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Fot. Andrzej Stawinski/REPORTER
30 stycznia 2018 roku WSA w Warszawie uchylił decyzję Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Obowiązująca od 2 lat zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika pozostaje martwym zapisem, ponieważ fiskus nie widzi potrzeby, by po nią sięgać. Inaczej uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który stanął po stronie spółki MGM w jej sporze z urzędnikami skarbowymi.

Jak zwraca uwagę serwis Gazeta.pl Next, wprowadzenie zasady in dubio pro tributario miało być wielką rewolucją w polskim prawie podatkowym, wyrównując szanse podatników w sporach z fiskusem.

Choć zgłoszony jeszcze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego przepis w końcu zaczął obowiązywać od początku 2016 roku, w praktyce niewiele się nie zmieniło. Urzędnicy skarbowi rzadko miewają wątpliwości, a poza tym przepis nie wskazuje jasno na to, kto konkretnie ma je rozstrzygać.

Wideo: 19 lat walczył ze skarbówką i wygrał

O ile zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika nie działa zgodnie z jej ideą, czyli na poziomie sporu podatnika z fiskusem, czasem sięgają po nią sądy. Tak właśnie stało się w przypadku niedawnego korzystnego wyroku dla firmy MGM, której urzędnicy skarbowi zablokowali 35 mln zł.

To już czwarty korzystny dla MGM wyrok. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że MGM prawidłowo stosowała tzw. zerową stawkę VAT w transakcjach handlowych z krajami UE, a urzędnicy nie mogą opierać swoich decyzji na nieuzasadnionych przypuszczeniach.

Jak pisze Gazeta.pl Next, sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku podkreślił, że "zgodnie z zasadą in dubio pro tributario, w braku jednoznacznych dowodów wszelkie wątpliwości powinny zostać rozstrzygnięte na korzyść podatnika". Urzędnicy skarbowi nie wykluczają złożenia skargi kasacyjnej d wyroku.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie