Notowania

prawo
12-02-2018 (09:09)

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika nie jest całkiem martwa. Właśnie sięgnął po nią WSA

Urzędnicy skarbowi rzadko miewają wątpliwości, a poza tym przepis nie wskazuje jasno na to, kto konkretnie ma je rozstrzygać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawinski/REPORTER)
30 stycznia 2018 roku WSA w Warszawie uchylił decyzję Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Obowiązująca od 2 lat zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika pozostaje martwym zapisem, ponieważ fiskus nie widzi potrzeby, by po nią sięgać. Inaczej uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który stanął po stronie spółki MGM w jej sporze z urzędnikami skarbowymi.

Jak zwraca uwagę serwis Gazeta.pl Next, wprowadzenie zasady in dubio pro tributario miało być wielką rewolucją w polskim prawie podatkowym, wyrównując szanse podatników w sporach z fiskusem.

Choć zgłoszony jeszcze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego przepis w końcu zaczął obowiązywać od początku 2016 roku, w praktyce niewiele się nie zmieniło. Urzędnicy skarbowi rzadko miewają wątpliwości, a poza tym przepis nie wskazuje jasno na to, kto konkretnie ma je rozstrzygać.

Wideo: 19 lat walczył ze skarbówką i wygrał

O ile zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika nie działa zgodnie z jej ideą, czyli na poziomie sporu podatnika z fiskusem, czasem sięgają po nią sądy. Tak właśnie stało się w przypadku niedawnego korzystnego wyroku dla firmy MGM, której urzędnicy skarbowi zablokowali 35 mln zł.

To już czwarty korzystny dla MGM wyrok. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że MGM prawidłowo stosowała tzw. zerową stawkę VAT w transakcjach handlowych z krajami UE, a urzędnicy nie mogą opierać swoich decyzji na nieuzasadnionych przypuszczeniach.

Jak pisze Gazeta.pl Next, sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku podkreślił, że "zgodnie z zasadą in dubio pro tributario, w braku jednoznacznych dowodów wszelkie wątpliwości powinny zostać rozstrzygnięte na korzyść podatnika". Urzędnicy skarbowi nie wykluczają złożenia skargi kasacyjnej d wyroku.

Tagi: prawo, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2018

tinke...rsJa mam tylko jedno pytanie?.Dlaczego skarbówka czeka zawsze co najmniej 4 lata i dopiero wzywa podatnika w razie gdy są wątpliwości i nalicza za ten … Czytaj całość

12-02-2018

xxxI znowu podatnicy zapłacą za pracownika US który za blokadę środków finansowych firmy dostał na pewno premię. A teraz powinien taki pracownik zapłacić … Czytaj całość

13-02-2018

monajest paragraf na urzednikow i powinni to wykorzystac urzendnik marnotrawi panstwowe pieniadze i powinni urzednikatego podac do sadu za wydanie takiej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)